عضویت کشور گابن در اتحادیه آفریقا تعلیق شد

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا به‌منظور بررسی اوضاع در گابن تشکیل جلسه داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه آفریقا عضویت گابن در فعالیت‌های این اتحادیه را پس از وقوع کودتای نظامی در این کشور که به برکناری حکومت علی بونگو، رئیس جمهوری منجر شده است، به حالت تعلیق درآورد.

شورای صلح و امنیت آفریقا پنج‌شنبه 9 شهریور اعلام کرد که عضویت گابن در همه فعالیت‌ها و نهادها و موسسات اتحادیه آفریقا را تا بازگشت نظام و حاکمیت قانون اساسی در این کشور همسو با منشورهای این اتحادیه، تعلیق می‌کند.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا همچنین کودتای نظامی و استیلای ارتش بر قدرت در گابن که در 30 اوت 2023 به سرنگونی حکومت علی بونگو، رئیس جمهوری این کشور منجر شد را به شدت محکوم کرد.

این نهاد صلح و امنیت وابسته به اتحادیه آفریقا پیش‌ از این پنج‌شنبه اعلام کرد که نشستی را به‌منظور بررسی تحولات اوضاع پس از کودتا در گابن منعقد می‌کند.

این شورا در شبکه اجتماعی «ایکس»(توئیتر سابق) اعلام کرد:« نشست شورای امنیت و صلح وابسته به اتحادیه آفریقا هم‌اکنون به‌منظور بررسی اوضاع در گابن تشکیل شد».

شایان ذکر است که نظامیان کودتاگر در گابن شامگاه چهارشنبه هشتم شهریور پس از اعلام سرنگونی دولت علی بونگو، انحلال نهادهای حکومتی و به‌دست گرفتن قدرت در این کشور، فرمانده گارد ریاست جمهوری، ژنرال «برایس اولیگو نگیما» که به عنوان طراح کودتای نظامی این کشور شناخته شده است را به عنوان رئیس مرحله انتقالی در این کشور نفت‌خیز منصوب کردند.

وقوع کودتای نظامی در کشور گابن تاکنون موجی از محکومیت‌های غربی و واکنش‌های انتقادآمیز بین‌المللی را به‌دنبال داشته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید