شورای امنیت ماموریت صلح‌بانان سازمان ملل در مرز لبنان و اسرائیل را تمدید کرد

به گزارش«آسوشیتدپرس»، تسهیل گشت‌های اعلام‌شده و اعلام‌نشده از جمله خواسته‌های شورای امنیت در مفاد این قطعنامه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد برای تمدید ماموریت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل در لبنان (یونیفل) روز پنج‌شنبه، 9 شهریور پس از مذاکرات یازده ساعته‌ای که اختلافات بین اعضای رای دهنده را حل کرد، به رای گذاشته شده و به تصویب رسید.

یونیفل که در ابتدا برای اطمینان از خروج نیروهای اسرائیلی پس از حمله به لبنان در سال 1978 تشکیل شد، در جنوب لبنان در امتداد مرز با اسرائیل حضور دارد. قرار بود این حکم در 31 اوت به پایان برسد.

اما با توجه به اینکه حزب‌الله، گروه شبه‌نظامی مورد حمایت ایران و متحدان شیعه آن، جنبش امل، کنترل کامل بر بخش جنوبی لبنان را در دست دارند، آنها چندین بار مانع از اجرای نقش نیروهای حافظ صلح سازمان ملل شده‌اند.

در همین راستا، شورای امنیت سازمان ملل متحد، پنج‌شنبه، 9 شهریور، با تصویب قطعنامه‌ای از ارتش لبنان و حزب‌الله خواست تا مانع از حرکت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل نشده و آزادی آنها را برای عملیات گشت‌زنی تضمین کنند.

به گزارش«آسوشیتدپرس»، اجازه دادن به گشت‌های اعلام‌شده و اعلام‌نشده از جمله خواسته‌های شورای امنیت در این قطعنامه است.

حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روز دوشنبه در یک سخنرانی گفته بود که ماده‌ای در این قطعنامه که به نیروهای یونیفل اجازه می‌دهد، بدون اطلاع‌ قبلی از سایت‌های ارتش لبنان بازدید کنند، نقض حاکمیت لبنان است و ایالات متحده می‌خواهد نیروهای حافظ صلح سازمان ملل، «جاسوسی برای اسرائیلی‌ها» باشند.

با این حال، شورای امنیت این درخواست را نادیده گرفت و با رای ممتنع روسیه و چین، متن سال گذشته را تقویت و دوباره تأکید کرد که بر اساس توافق بین سازمان ملل و دولت لبنان، نیروی حافظ صلح موسوم به یونیفل می‌تواند «بدون نیاز به مجوز» وظایف محوله خود را انجام دهد.

این قطعنامه همچنین از اسرائیل می‌خواهد که عقب‌نشینی ارتش خود را از شمال غجر و منطقه مجاور شمال خط آبی تسریع بخشد.

بر اساس گزارش‌ها، وزیر خارجه موقت لبنان نیز در زمان این تصمیم‌گیری در نیویورک بوده و با اعضای رای دهنده برای کمک به حذف لحنی که حزب‌الله را خشمگین می‌کند، لابی کرده است. وزیر لبنانی پس از ناکامی در متقاعد کردن آمریکا و دیگران، به کشورهای آفریقایی، چین و روسیه روی آورده است.

دیپلمات‌ها و منابع آشنا به این گفت‌وگوها به «العربیه» گفتند که کشورهای رای‌دهنده به دلیل ناامیدی از آنچه که تلاش‌ها برای جلب رضایت حزب‌الله می‌دانستند، آماده بودند از رای‌گیری در جلسه برنامه‌ریزی شده روز چهارشنبه خودداری کنند. رای‌گیری به تعویق افتاد و دیپلماسی آغاز شد.

یک دیپلمات اماراتی نیز گفت که محدودیت حرکت یونیفل غیرقابل قبول است. این دیپلمات به «رویترز» گفت: «آزادی حرکت یونیفل در زمانی که تنش‌ها در منطقه به سطوح خطرناکی می‌رسد، کاملاً مهم است.»

همچنین یک مقام وزارت خارجه آمریکا نیز گفت که ایالات متحده به ماموریت یونیفل، امنیت به طور عام و امنیت نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متعهد است.

این مقام وزارت خارجه ایالات متحده که با «العربیه انگلیسی»، گفت‌وگو می‌کرد، افزود: «استقلال و آزادی حرکت یونیفل عناصر کاملاً حیاتی توانایی آنها برای انجام مأموریت‌شان است و در توافقنامه وضعیت نیروها بین یونیفل و لبنان که از سال 1995 فعال بوده است، گنجانده شده است.»

این مقام وزارت خارجه در پاسخ به سوالی درباره تلاش‌های جدید برای گسترش توانایی یونیفل برای اجرای نقش خود، گفت که موضوعات اضافه شده در دستور سال گذشته هیچ اختیار اضافی به یونیفل اعطا نمی‌کند. با این حال، این مقام گفت، این بر تعهد جامعه بین‌المللی به آزادی حرکت یونیفل و دسترسی به مناطق مهم نگرانی تأکید می‌کند، «که برای کاهش بی‌ثباتی در امتداد خط آبی حیاتی است.»

این در حالی است که واشینگتن از بیروت خواسته است که آزادی حرکت و دسترسی یونیفل را تضمین کند و کسانی را که مسئول ممانعت از انجام ماموریت یونیفل هستند و تهدیدی علیه امنیت حافظان صلح سازمان ملل به شمار می‌روند را بازخواست کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید