کودتا در گابن؛ نظامیان همه نهادهای دولتی را منحل کردند

کودتای نظامی اندکی پس از پیروزی علی بونگو، رئیس جمهوری گابن برای سومین بار در انتخابات بحث‌برانگیز این کشور رخ داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جمعی از افسران ارشد ارتش گابن در اولین ساعات بامداد چهارشنبه 8 شهریور با حضور در تلویزیون دولتی گابن، از قبضه قدرت در این کشور، لغو انتخابات، انحلال نهادها و بسته شدن مرزها تا اطلاع ثانوی خبر دادند.

یکی از اعضای این گروه متشکل از حدود 12 نظامی گابنی اعلام کرد که این گروه به نمایندگی از «کمیته مرحله گذار و احیای نهادها»، تاکید دارد که آنها نماینده همه نیروهای امنیتی و دفاعی کشور هستند.

Advertisement

این نظامیان اعلام کردند که «به دلیل حکمرانی غیرمسئولانه، کشور به زوال مداوم انسجام اجتماعی دچار شده که ممکن است آن را به سمت هرج و مرج بکشاند. ما تصمیم گرفتیم با پایان دادن به رژیم موجود، از صلح دفاع کنیم.»

ستاد ملی مسئول انتخابات گابن، ساعاتی پیش اعلام کرد، علی بونگو که 14 سال بر گابن حکومت کرده، برای سومین بار با کسب 64.27 درصد آرا به عنوان رئیس جمهوری این کشور انتخاب شد.

انتخابات با مشارکت 56 درصدی

استفان بوندا، رئیس مرکز انتخابات گابن، از تلویزیون دولتی اعلام کرد در انتخاباتی که میزان مشارکت به 56.65 درصد رسید، بونگو از آلبرت اوندو اوسا، رقیب اصلی خود، که 30.77 درصد را به دست آورد، پیشی گرفت، در حالی که 12 نامزد دیگر، آرای باقیمانده را کسب کردند.

این در حالی است که تنش‌ها در گابن در بحبوحه نگرانی از بروز ناآرامی پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در شنبه، بالا گرفته است.

بونگو از طریق این انتخابات، به دنبال تداوم سلطه 56 ساله خانواده‌اش بر قدرت بود در حالی که مخالفان برای ایجاد تغییر در این کشور نفت خیز و در عین حال فقیر آفریقای مرکزی، تلاش می‌کردند.

نگرانی‌ها در مورد شفافیت روند انتخابات در گابن، در سایه عدم حضور ناظران بین‌المللی، قطع خدمات اینترنت و ممنوعیت رفت و آمد شبانه در سراسر کشور پس از انتخابات، حاکم شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید