پوتین در تشییع جنازه فرمانده واگنر حاضر نشد

کاخ سفید در ادامه واکنش‌ها به کشته شدن فرمانده واگنر سه‌شنبه اعلام کرد که کرملین در ترور مخالفان خود تاریخچه‌ای طولانی دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

مراسم وداع ویژه‌ای برای یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، که در یک سانحه هوایی کشته شد، سه‌شنبه 7 شهریور برگزار شد و از تمام کسانی که مایل به وداع با وی بودند دعوت به‌عمل آمد تا در قبرستانی در سن پترزبورگ حضور به‌هم رسانند.

شرکت کنکورد متعلق به پریگوژین، بدون اشاره به این‌که رهبر کشته شده گروه واگنر دفن شده است یا خیر، در «تلگرام» گفت: «مراسم وداع با یوگنی پریگوژین ویژه بود، و کسانی که مایل به وداع با او هستند می‌توانند به گورستان پورخوفسکویه بروند.»

سخنگوی واگنر گفت که «مراسم خداحافظی» با یوگنی پریگوژین، رهبر گروه واگنر، به طور خصوصی و غیرعلنی برگزار شد.

در واکنش به این رخداد دیمیتری پسکوف سه‌شنبه 7 شهریور، تصریح کرد که کاخ کرملین اطلاعات خاصی در مورد تدارکات تشییع جنازه فرمانده واگنر ندارد، و این یک موضوع خانوادگی است.

در اظهارات سخنگوی کاخ کرملین اعلام شد که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، قصد ندارد در مراسم تشییع جنازه یوگنی پریگوژین، رئیس گروه نظامی خصوصی واگنر که هفته گذشته در یک سانحه هوایی جان باخته است، شرکت کند.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در پاسخ به این سوال که آیا پوتین در مراسم تشییع جنازه فرمانده واگنر شرکت خواهد کرد یا خیر، به خبرنگاران گفت: «حضور رئیس جمهوری دور از ذهن است.»

پسکوف ادامه داد که کرملین اطلاعات خاصی در مورد تدارکات تشییع جنازه ندارد و افزود که این موضوع خانوادگی است.

سقوط هواپیمای خصوصی تجاری پریگوژین، دو ماه پس از شورش مسلحانه سازماندهی شده توسط گروه وی علیه رهبران ارشد ارتش روسیه رخ داد که طی آن، شهر روستوف در جنوب غربی روسیه تصرف شده و نیروهای واگنر قبل از عقب‌نشینی در پیشروی به سمت مسکو تا 200 کیلومتری دروازه‌های پایتخت روسیه رسیدند.

محققان یکشنبه اعلام کردند که آزمایش‌های ژنتیکی تایید می‌کند که پریگوژین در میان 10 نفری است که در حادثه سرنگونی هواپیمای واگنر کشته شده‌اند.

کرملین، اتهامات برخی از سیاستمداران و مفسران غربی، مبنی بر اینکه پوتین دستور قتل پریگوژین را برای انتقام صادر کرده را رد کرده و آنها را «دروغ محض» توصیف کرده است.

پیش‌تر جو بایدن، رئيس جمهوری آمریکا گفته بود که کشته شدن فرمانده واگنر برای او تعجب‌آور نبود و هیچ‌ چیزی در روسیه بدون اطلاع پوتین رخ نمی‌دهد.

ویلیام برنز، رئيس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا نیز چند هفته پیش از کشته شدن فرمانده واگنر درباره افزایش احتمال حذف او اطلاع‌ داده بود.

در تازه‌ترین واکنش‌های کاخ سفید به کشته شدن فرمانده واگنر سه‌شنبه اعلام شد که کرملین در ترور مخالفان خود تاریخچه‌ای طولانی دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید