وزرای دفاع اتحادیه اروپا شرایط گابن پس از کودتا را بررسی می‌کنند

جوزپ بورل: در صورت تایید وقوع کودتا، این دست از کودتاها عدم ثبات را در منطقه تشدید می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در اظهاراتی در ارتباط با کودتای گابن، گفت: «وزرای دفاع کشورهای عضو اتحادیه، درباره وضعیت گابن گفت‌وگو خواهند کرد و اگر وقوع کودتا در آنجا تایید شود، این امر افزایش بیشتر ناآرامی در سطح منطقه را به دنبال خواهد داشت.»

گروهی از افسران ارتش گابن، بامداد چهارشنبه، 8 شهریور پس از مدتی کوتاه از اعلام پیروزی علی بونگو، در دستیابی به منصب ریاست جمهوری برای سومین بار، ‌قدرت را در این کشور در دست گرفتند.

بورل در جریان نشست وزرای دفاع اتحادیه اروپا در تولدو اسپانیا، گفت: «اگر این موضوع تایید شود، کودتای نظامی دیگری خواهد بود که بی‌ثباتی را در کل منطقه تشدید می‌کند.»

به گفته بورل، «تمامی منطقه، از جمهوری آفریقای مرکزی گرفته تا مالی، سپس بورکینافاسو و اکنون نیجر وچه‌بسا گابن، در شرایط بسیار دشواری قرار دارند. مطمئناً وزیران دفاع، رویدادها و چگونگی بهبود سیاست اتحادیه در رابطه با این کشورها را عمیقا بررسی خواهند کرد.»

بورل افزود: «این موضوع، مشکلی بزرگ برای اروپا به شمار می‌‌آید.»

واکنش فرانسه

اخبار مربوط به کودتا در گابن تنها چند هفته پس از آن است که اعضای گارد ریاست جمهوری نیجر با برکناری رئیس جمهوری، قدرت را در این کشور به دست گرفته و شورای نظامی حاکم بر نیجر را تشکیل دادند.

الیزابت بورن، نخست‌وزیر فرانسه، در واکنش به کودتا گفت که پاریس از نزدیک، تحولات جاری در گابن در پی اعلام کودتا توسط افسران ارتش، آنهم تنها چند روز پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را از نزدیک دنبال می‌کند.

بورن طی سخنانی در همایش سفرای فرانسه گفت که دیپلماسی کشور در سال جاری با بحران‌های متعددی مواجه شد و فرانسه امروز بیش از هر زمان دیگر به دیپلمات‌های خود نیاز دارد.

پیش از آن، شرکت صنایع معدنی فرانسوی «ارامیت» پس از کودتای نظامی گابن، در بحبوحه تردیدها در مورد تهدید ناشی از کودتای جدید برای نفوذ زیاد فرانسه در گابن، تمام عملیات خود را در این کشور سرشار از نفت و اورانیوم، تعلیق کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید