پکن: محدودیت‌های آمریکا علیه شرکت‌های چینی زنجیره «تامین جهانی» را تهدید می‌کند

رئیس جمهوری آمریکا در ماه جاری میلادی یک دستورالعمل اجرایی در رابطه با ممنوعیت سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی پیشرفته و حساس در چین امضا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، سه‌شنبه هفتم شهریور در سومین روز سفرش به چین با مقامات این کشور درباره مسائل تجاری مورد اختلاف مذاکره می‌کند.

سفر ریموندو در راستای سفر چندین مقام ارشد آمریکایی به چین طی چند ماه اخیر با هدف کاهش تنش با پکن محسوب می‌شود.

وزیر بازرگانی آمریکا و وانگ ونتائو، همتای چینی خود درباره تشکیل یک کمیته کاری جدید برای بررسی مسائل تجاری مورد اختلاف توافق کردند.

دو مقام همچنین درباره «تبادل اطلاعات پیرامون صادرات» که واشینگتن آن را پایگاهی جهت ارائه معلومات با هدف جلوگیری از «سوتفاهم درباره رویکردهای امنیت ملی آمریکا» عنوان کرده است، به توافق دست یافتند.

ایالات متحده تاکید کرد که اولین نشست کمیته جدید کاری میان دو کشور، روز سه‌شنبه در پکن برگزار می‌شود.

وزارت بازرگانی آمریکا هم اطلاع داد که «ریموندو بر ایجاد کانال‌های تماس میان ایالات متحده و چین تاکید کرده است.»

نگرانی‌های چین

از سویی، پکن اعلام کرد که وانگ «نگرانی‌های جدی» خود را از اعمال محدودیت‌های تجاری توسط آمریکا علیه شرکت‌های چینی ابراز داشت.

این محدودیت‌ها شامل «اعمال تعرفه‌های گمرگی بر محصولات چینی، محدودیت علیه سرمایه‌گذاری مشترک دوجانبه، حمایت تبعیض‌آمیز از کالاهای آمریکایی و اعمال تحریم علیه برخی شرکت‌های چینی» عنوان شده است.

واشینگتن اعمال این محدودیت‌ها را اقدامی در راستای کاهش مخاطرات زنجیره واردات به آمریکا اعلام کرده است.

با این حال وزیر بازرگانی چین تاکید کرد که چنین اقداماتی «با قوانین بازار و اصل رقابت عادلانه تعارض دارد و باعث آسیب و بی‌ثباتی به زنجیره تامین جهانی (Supply chain) در دو بخش صنعت و واردات کالا می‌شود.»

ریموندو قرار است امروز با هی لی ونگ، نائب رئیس شورای وزیران؛ هو هی پینگ، وزیر فرهنگ و لی چیانگ، نخست‌وزیر چین دیدار کند.

او پس از دیدار با مقامات ارشد چینی به شهر شانگهای سفر می‌کند و پس از آن، چهارشنبه به آمریکا باز خواهد گشت.

کاهش سطح روابط

روابط آمریکا و چین طی ماه‌های اخیر به‌دلیل قیدوبندهای اعمال‌شده واشینگتن علیه کالاهای چینی به پایین‌ترین سطح طی چند دهه اخیر کاهش یافت.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه جاری میلادی یک دستورالعمل اجرایی در رابطه با ممنوعیت سرمایه‌گذاری در بخش تکنولوژی پیشرفته و حساس در چین امضا کرد.

پکن با محکومیت این دستورالعمل، آن را اقدامی برخلاف «روند جهانی‌شدن» به‌شمار آورد.

بیشتر محدودیت‌های اعمال‌شده آمریکا علیه چین، در بخش تولید نیمه هادی‌ها و هوش مصنوعی بوده است.

سفر دیگر مقامات به چین

پیش از این جنت یلین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در سفر ماه گذشته به چین، به مقامات این کشور درباره شفاف‌بودن هر گونه اقدام محدویت‌آفرین علیه پکن توضیح داده بود.

وزیر بازرگانی آمریکا نیز به مقامات چینی گفت که هیچ گونه مذاکره‌ای و چانه‌زنی درباره مسائل مرتبط با امنیت ملی ایالات متحده انجام نخواهد داد. با این حال او اشاره کرد که «بخش بزرگی از روابط تجاری میان واشینگتن و پکن تهدیدی علیه امنیت ملی آمریکا محسوب نمی‌شود.»

ریموندو با تاکید بر این که توانایی اقتصادی چین امری مثبت است، افزود: «به دنبال رقابت سالم و غیرمضر با چین هستیم. اقتصاد در حال رشد و قاعده‌مند چین، به سود هر دو کشور است.»

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز در ماه ژوئن گذشته به پکن سفر و با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین درباره برخی مسائل مورد اختلاف دیدار و گفت‌وگو کرد.

جان کری، فرستاده ویژه آمریکا در مسائل اقلیمی هم در ژوییه گذشته از چین دیدار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید