فایننشال تایمز: اعضای جدیدی به اتحادیه اروپا می‌پیوندند

اوکراین از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا با آغاز روند رسمی الحاق این کشور تا پایان سال میلادی جاری موافقت کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

گزارش روزنامه «فایننشال تایمز» فاش کرد که چارلز میشل، رئیس شورای اروپا، قرار است سه‌شنبه 7 شهریور اعلام کند که اتحادیه اروپا باید تا سال 2030 آماده پذیرش کشورهای عضو جدید باشد.

تهاجم روسیه به اوکراین، پرونده گسترش اتحادیه را که پیشتر مطرح شده بود، احیا کرد. بروکسل پس از آغاز جنگ، اوکراین، مولداوی و آلبانی را به عنوان کشورهای نامزد انتخاب کرد که بحث‌های داخلی جدی را در مورد چگونگی جذب حداکثر هشت عضو جدید به این تشکل، کلید زد.

«فایننشال تایمز» با استناد به یادداشت‌ها نوشت که میشل در سخنرانی امروز خود در اسلوونی خواهد گفت: «اگر می‌خواهیم قابل اعتماد باشیم، باید در مورد زمان‌بندی صحبت کنیم.»

در همین یادداشت‌ها به نقل از میشل آمده است: «در حالی که ما دستور کار استراتژیک بعدی را برای اتحادیه اروپا آماده می‌کنیم، باید هدف روشنی برای خود تعیین کنیم... ما باید از هر دو طرف (کشورهای نامزد عضویت و اتحادیه اروپا) تا سال 2030 برای توسعه آماده باشیم.»

میشل در مجمع راهبردی «بلد» که قرار است رهبران کشورهای نامزد عضویت، مانند مولداوی، آلبانی، مقدونیه شمالی، مونته نگرو و صربستان و بوسنی و هرزگوین را شامل شود، خواهد گفت: «اکنون باید گسترش را به عنوان یکی از چالش‌های اصلی، هم برای اتحادیه اروپا و هم برای کشورهای عضو آینده آن در نظر بگیریم.»

نقش میشل به عنوان رئیس شورای اروپا، تشویق و متقاعدکردن 27 عضو نسبت به توافق است و اظهارات جسورانه او نشان‌دهنده باور میشل به امکان‌پذیربودن این موضوع است.

اولین دور گفت‌وگوهای رهبران اتحادیه اروپا در خصوص این موضوع در اکتبر آینده در گرانادای اسپانیا خواهد بود. اوکراین از اتحادیه اروپا می‌خواهد تا با آغاز روند رسمی الحاق این کشور تا پایان سال میلادی جاری موافقت کند.

برای بسیاری از کشورهای عضو اما این پرسش مطرح است که اتحادیه اروپا چگونه اوکراین را که فقیرترین کشور نامزد در میان همه نامزدهای عضویت است، به جمع خود خواهد پذیرفت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید