چرا آمریکا و اروپا سوخت هسته‌ای از روسیه خریداری می‌کنند؟

طبق آمار دولت آمریکا، روسیه در سال 2022 حدود یک چهارم اورانیوم غنی‌شده خریداری شده توسط راکتورهای هسته‌ای ایالات متحده را تامین کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

با وجود گذشت حدود 18 ماه از آغاز تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، کشورهای غربی به ویژه آمریکا موفق نشدند بر وابستگی خود به سوخت هسته‌ای روسیه، غلبه کنند.

به گزارش «بلومبرگ»، شرکت «روس‌اتم» تحت کنترل کرملین، همچنان منبع اصلی تامین سوخت نیروگاه‌های هسته‌ای در سراسر جهان است و حدود نیمی از تقاضای جهان برای اورانیوم غنی‌شده را تامین می‌کند.

چگونگی ساخت سوخت هسته‌ای

نیروگاه‌های هسته‌ای از اورانیوم که عنصر رادیواکتیو طبیعی نسبتاً رایجی است، تغذیه می‌شوند. سنگ معدن اورانیوم قبل از استفاده در رآکتور، باید از یک فرآیند صنعتی گسترده عبور کند که طی آن، اورانیوم باید جداشده، آسیاب و به گاز تبدیل شود.

سپس تأسیسات غنی‌سازی، ایزوتوپ‌ها را که حدود 0.7 درصد از این فلز سنگین را تشکیل می‌دهند، به شکل پودر جدا می‌کنند که می‌تواند دقیقاً به شکل میله‌ در مجموعه‌های سوخت راکتورها، مونتاژ شوند.

علت اهمیت روسیه در این عرصه

شرکت «روس‌اتم» بر خلاف شرکت‌های غربی فعال در عرصه اتمی، در تمامی بخش‌های زنجیره تامین، از استخراج اورانیوم خام گرفته تا غنی‌سازی و تحویل سوخت، مشارکت دارد.

این شرکت به همان اندازه که شرکتی سودآور است، بیانگر قدرت ژئوپلیتیک کرملین است و این تعهد در سطح کشوری، در راستای منافع روسیه قرار دارد.

زمانی که سرمایه‌گذاران بین‌المللی پس از حادثه نیروگاه فوکوشیما ژاپن در سال 2011 از عرصه انرژی هسته‌ای کنار رفتند، برخی از شرکت‌های غربی فعال در چرخه سوخت از جمله شرکت «آروا» در فرانسه، شرکت غنی‌سازی آمریکایی و شرکت برق «وستینگهاوس» به ورشکستگی افتادند.

اینگونه بود که روسیه با ورود به میدان، سهم بازار خود را نه تنها در میان مجموعه راکتورهای هسته‌ای کنونی جهان، بلکه با تأمین بودجه سخاوتمندانه برای پروژه‌های خارجی جدید، افزایش داد.

در حال حاضر 330 هزار کارمند «روس‌اتم» در زمینه تامین سوخت برای ده‌ها راکتور قدیمی در اروپای شرقی و روسیه فعالیت دارند.

این شرکت همچنین در حال ساخت 33 واحد نیروگاهی جدید در ده کشور از جمله چین و هند است که برای دهه‌های آینده با قراردادهای سوخت مرتبط خواهند بود.

کشورهای با وابستگی بیشتر به «روس‌اتم»

کشورهای وابسته به شوروی سابق در اروپای شرقی، برای تامین انرژی ده‌ها راکتور آب تحت فشار «وی وی ایی آر» که در دوران جنگ سرد ساخته شده‌‌اند، اکثرا از سوخت «روس‌اتم»، استفاده می‌کنند.

روسیه در مجموع، حدود 30 درصد از تقاضای اتحادیه اروپا برای اورانیوم غنی‌شده را پوشش می‌دهد.

وابستگی 25 درصدی آمریکا

روسیه همچنان تامین‌کننده اصلی خدمات استخراج، آسیاب، تبدیل و غنی‌سازی اورانیوم برای تاسیسات اتمی ایالات متحده است. طبق آمار دولت آمریکا، روسیه در سال 2022 حدود یک چهارم اورانیوم غنی‌شده خریداری شده توسط راکتورهای هسته‌ای ایالات متحده را تامین کرده است.

از سویی «روس‌‌اتم» ژوئن گذشته به مشتریان خود، خاطرنشان کرد که هر یک از کشورهای غربی دارای بخش‌های جداگانه‌ای از زنجیره تامین سوخت هسته‌ای است و هیچ کشوری نمی‌تواند با این برند یکپارچه تجاری روسیه، رقابت کند.

با این حال، «روس‌اتم» تاکید کرد ضمن «آگاهی از خطرات، از منافع خود با ارائه راه حل‌های بهینه و آزمایش‌شده، محافظت خواهد کرد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید