پوتین در اجلاس سران گروه 20 در هند شرکت نمی‌کند

رئیس جمهوری روسیه به دلیل نگرانی از حکم بازداشت بین‌المللی صادره علیه خود از حضور در اجلاس سران «بریکس» در آفریقای جنوبی نیز خودداری کرده بود و تنها به فرستادن لاوروف و ارسال پیام تصویری به اجلاس اکتفا کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دفتر نخست‌وزیر هند، دوشنبه 6 شهریور، اعلام کرد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه از حضور در اجلاس سران گروه 20 در هند در ماه آینده، صرف‌نظر و به جای خود وزیر خارجه را به دهلی‌نو اعزام خواهد کرد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، دفتر نارندرا مودی، اعلام کرد که او تلفنی با پوتین صحبت کرده و درباره تصمیمش برای شرکت نکردن در نشست 9 تا 10 سپتامبر که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در آن شرکت خواهد کرد، ابراز «تفاهم» کرده است.

روابط دهلی‌نو و مسکو، به دوران جنگ سرد باز می‌گردد و روسیه همچنان بزرگ‌ترین تامین‌کننده تسلیحات هند است.

هند، به‌رغم تلاش برای برقراری روابط امنیتی بیشتر با ایالات متحده، تاکنون از محکومیت صریح روسیه به دلیل تهاجم آن به اوکراین خودداری کرده است.

مودی و پوتین همچنین در مورد «مسائل مورد نگرانی متقابل» از جمله در مورد اجلاس اخیر «بریکس» در آفریقای جنوبی که پوتین تصمیم گرفت پیام خود را از طریق پیام ویدئویی از پیش ضبط شده ارسال کند، صحبت کردند.

کرملین در بیانیه‌ای اعلام کرد که‌ «موضوع روابط روسیه و هند که به تدریج در چارچوب یک مشارکت استراتژیک ممتاز در حال توسعه است، در این تماس مورد بررسی قرار گرفت.»

در ماه مارس، دادگاه کیفری بین‌المللی حکم بازداشت پوتین را به اتهام ارتکاب جنایات جنگی از جمله خارج کردن غیرقانونی کودکان اوکراینی از کشورشان صادر کرد.

ناظران می‌گویند که پوتین به دلیل ترس از بازداشت و محاکمه، از شرکت در دو اجلاس مهم‌بین‌المللی در ژوهانسبورگ و حالا در دهلی‌نو، خودداری کرده است.

هند از امضاکنندگان ICC نیست، اما همچون اجلاس بریکس که پوتین به دلیل نگرانی از تبعات حکم دادگاه کیفری بین‌المللی، حضور فیزیکی نداشت‌، اکنون نیز ترجیح داده شده است که در اجلاس سران گروه «جی 20» نیز حضور نیابد.

پوتین در پیام ضبط شده خود در اجلاس بریکس، ضمن انتقاد از «تحریم‌های غیرقانونی» کشورهای غربی علیه روسیه، غرب را به وخیم‌کردن اوضاع اقتصادی جهان متهم کرد. کاخ کرملین اتهامات دادگاه کیفری بین‌المللی را رد کرده و اصرار دارد که حکم قضایی علیه پوتین «باطل» است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید