مکرون: به‌رغم فشار شورای نظامی کودتا سفیر فرانسه در نیجر باقی می‌ماند

رئیس جمهوری فرانسه: ارتش فرانسه باید مؤثرترین و قدرتمندترین ارتش اروپا باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه تاکید کرد با وجود فشارهای رهبران کودتا برای خروج سفیر فرانسه از نیجر، سفیر پاریس در این کشور باقی خواهد ماند.

مکرون، دوشنبه، 6 شهریور با اعلام این که دیپلمات‌های فرانسوی در نیجر، تعهد خود به مسئولیت‌هایشان را ثابت کرده‌اند، افزود که «دیپلماسی فرانسه به حاکمیت مردم احترام می‌گذارد و فرانسه تا زمان بازگشت مجدد محمد بازوم به ریاست جمهوری نیجر و شکست کودتا، از او حمایت خواهد کرد.»

به گفته مکرون، مرزهای اروپا با آفریقا به دلیل افزایش خشم علیه میراث استعمار، در معرض تهدید قرار گرفته است.

رئیس جمهوری فرانسه خاطرنشان کرد که ارتش فرانسه باید مؤثرترین و قدرتمندترین ارتش اروپا باشد.

خروج سفیر فرانسه

روز گذشته، اطراف سفارت فرانسه در نیامی شاهد اعتراضات گسترده‌ای بود و معترضان خواستار خروج سفیر و نیروهای فرانسوی از نیجر شدند.

به‌رغم پایان مهلت 48 ساعته شورای نظامی کودتا در نیجر به «سیلون ایت»، سفیر فرانسه برای خروج از این کشور، او همچنان در مقر سفارت حضور دارد.

نیامی، پایتخت نیجر دربردارنده یک پایگاه نظامی بزرگ فرانسوی است که شامل ده‌ها هواپیمای نظامی برای مقابله با گروه‌های مسلح در سواحل آفریقا است.

این پایگاه، نقش اصلی را در مبارزه علیه گروه‌های مسلح در سواحل آفریقا و همچنین منع مهاجرت غیرقانونی آفریقایی‌ها به سمت اروپا، ایفا می‌کند.

تعداد نیروهای فرانسوی در این پایگاه نظامی محدود است و از 1500 سرباز تجاوز نمی‌کند.

از زمان کودتای نظامی 26 ژوئیه در نیجر، خصومت و دشمنی با پاریس افزایش یافته؛ به‌ویژه که شورای نظامی نیجر، فرانسه را به ترغیب جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس»برای مداخله نظامی به منظور بازگرداندن قدرت به محمد بازوم، متهم می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید