احضار سفیر حافظ منافع آمریکا در اعتراض به تخلیه محموله نفتی توقیف شده ایران

ناصر کنعانی: این اقدام آمریکا در مغایرت با توافق مبادله اسرای آمریکایی با ایران است و بی‌پاسخ نخواهد ماند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در اعتراض به تخلیه محموله نفتی ایران توسط آمریکا، سخنگوی وزارت خارجه ایران، دوشنبه 6 شهریور، از احضار کاردار سفارت سوئیس در تهران، که حافظ منافع آمریکا در ایران است، خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، «ایرنا»، ناصر کنعانی با «بی‌ثمر» توصیف کردن اقدام واشینگتن، افزود: «آمریکا از یک سو به گفت‌‌وگوی مستقیم با ایران علاقه نشان می‌دهد و از سوی دیگر شاهد اعمال تحریم‌های جدید و توقیف محموله‌های نفتی ایران هستیم.»

او تاکید کرد که «این اقدامات با پیام‌های ارسالی برای ایران مبنی برای آمادگی برای گفت‌وگوی مستقیم و بازگشت به توافق، سازگار نیست.»

کنعانی مدعی شد که اقدام ایالات متحده «راهزنی دریایی و نقض مقررات بین‌المللی و مقررات حمل و نقل دریایی» و «در مغایرت با توافق مبادله اسرای آمریکایی با ایران» است و تهدید کرد که «این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند».

«سوئز راجان»، نفت‌کش تحت پرچم جزایر مارشال بود که از تاریخ 30 ماه مه (9 خرداد) در ساحل «گالوستون» واقع در 80 کیلومتری شهر هیوستون، پرجمعیت‌ترین شهر ایالت تگزاس لنگر انداخته بود.

«آسوشیتدپرس» پیشتر، در این‌باره اعلام کرده بود که عملیات تخلیه محموله نفتکش «سوئز راجان» که حامل نفت ایران بوده و ماه‌هاست که در ساحل تگزاس بلاتکلیف مانده بود، آغاز شده است.

تهران و واشینگتن ماه گذشته به توافقی دست یافتند که شامل آزادی پنج شهروند آمریکایی در بند ایران و آزادی 6 میلیارد دلار از دارایی‌های مسدود شده ایران در کره جنوبی بود.

این 5 شهروند آمریکایی ایرانی‌تبار همچنان در ایران و تحت حبس خانگی هستند و بنا به گفته مقامات ایرانی ممکن است فرایند آزادی کامل آنها تا 2 ماه به طول بیانجامد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید