مسکو آمریکا را تهدیدی برای صلح و امنیت شمال شرق آسیا دانست

آمریکا پیونگ یانگ را به دلیل استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل متحد، شنبه 4 شهریور اعلام کرد که ایالات متحده، تهدیدی برای صلح و امنیت شمال شرق آسیا به شمار می‌آید.

به گزارش «خبرگزاری نووستی»، نبنزیا در جریان نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد کره شمالی که به درخواست آمریکا برگزار شد، گفت: «برگزاری جلسه امروز تنها یک تلاش وقیحانه و ریاکارانه از سوی آمریکا برای افزایش فشار بر پیونگ‌یانگ و منحرف کردن توجه از اقدامات متهورانه و تنش‌افزای واشینگتن و هم پیمانانش در سطح منطقه است که تهدیدی واقعی علیه صلح و امنیت بین‌المللی است.»

نبنزیا افزود که واشینگتن «طبق روال معمول، دیگران را سرزنش و متهم کرده و به مسئولیت خود در تشدید تنش در شمال شرق آسیا اذعان نمی‌کند.»

ایالات متحده که در حال حاضر، ریاست شورای امنیت سازمان ملل را بر عهده دارد، در پی پرتاب موشک حامل ماهواره شناسایی توسط کره شمالی، خواستار برپایی جلسه شورای امنیت شد.

کره شمالی ضمن اذعان به شکست آزمایش پرتاب موشک، اعلام کرد که قصد دارد آزمایش جدیدی را در ماه اکتبر انجام دهد.

این در حالی است که آمریکا، پیونگ‌یانگ را به دلیل استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک برای پرتاب این موشک، به نقض قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متهم کرده است.

محکوم‌شدن کره شمالی

در جریان نشست فوق‌العاده شورای امنیت، 13 کشور از مجموع 15 عضو این شورا در کنار دبیرکل سازمان ملل، دومین تلاش پیونگ‌یانگ ظرف 3 ماه برای قراردادن ماهواره جاسوسی در مدار زمین با استفاده از فناوری موشک‌های بالستیک را محکوم کردند.

لیندا توماس گرینفیلد، نماینده آمریکا در سازمان ملل اعلام کرد: «این موضوع باید ما را متحد کند اما شورای امنیت از آغاز سال 2022 به دلیل کارشکنی‌های چین و روسیه، به تعهدات خود عمل نکرده است.»

گرینفیلد افزود: «تهدیدهای هسته‌ای کرده شمالی در حال افزایش است و عملکرد روسیه و چین تناسبی با سطح مسئولیت این دو کشور ندارد.»

این سخن گرینفیلد در اشاره به مشارکت مسئولان چین و روسیه در رژه نظامی کره شمالی در اواخر جولای است که طی آن، پهپادهایی با ظرفیت هسته‌ای و موشک‌های بالستیک قاره پیما به نمایش درآمدند.

شورای امنیت آخرین بار در سال 2017 در قبال کره شمالی موضعی یک‌پارچه اتخاذ کرد.

چین و روسیه در مه 2022 پیش‌نویس قطعنامه اعمال تحریم‌های جدید علیه پیونگ‌یانگ را وتو کردند.

نماینده آمریکا در سازمان ملل همچنین تاکید کرد، کره شمالی «همواره بر این گمان است که برنامه تسلیحات هسته‌ای این کشور، اقدامی جهت دفاع از خود است در حالی که همه ما حقیقت را می‌دانیم.»

به گفته گرینفیلد، نیازهای فوری مردم کره شمالی قربانی جنون عظمت پیونگ‌یانگ شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید