آتلانتیک: پریگوژین مانند تمام مزدوران بازنده شد

اگر مزدور خیلی قدرتمند شود، رئیس او در اسرع وقت کارش را تمام می‌کند تا مبادا به رقیبی برای خودش تبدیل شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

مجله «آتلانتیک» در مقاله‌ای نوشته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه، به‌رغم کودتای یوگنی پریگوژین، رهبر گروه شبه‌نظامی «واگنر»، او را مدت کوتاهی زنده نگاه داشت تا معاملات مسکو با آفریقا را حفظ کند، اما در نهایت پریگوژین را سربه‌نیست کرد، چرا که مزدور همیشه بازنده است.

به گفته این مجله، پریگوژین در ماه ژوئن امسال خطرناک‌ترین کودتا علیه حکومت روسیه از زمان پایان جنگ سرد را رهبری کرد. فرض کلی این بود که پوتین بلافاصله او را خواهد کشت، ولی پریگوژین مدتی زنده ماند تا پوتین به دیکتاتوری‌های آفریقایی نشان بدهد که مسکو کماکان به کار با آنها علاقه دارد.

واگنر مدت‌هاست که دیگر در اوکراین نمی‌جنگد، بلکه تمام تمرکز خود را روی آفریقا گذاشته است، که برای مسکو منبعی حیاتی است. پریگوژین چند روز پیش از مرگش ویدیویی از خود در مالی، یکی از چهار کشوری که واگنر در آن حضور جدی دارد، منتشر کرد.

این گروه در لیبی از خلیفه حفتر جنگ‌سالار حمایت می‌کنند. آنها در سودان نیز از جنگ‌سالاران دولتی پشتیبانی کرده‌اند، و معادن و نیروگاه‌های این کشور را اداره می‌کنند. اما «جایزه بزرگ» واگنر جمهوری آفریقای مرکزی و معادن الماس آن است.

به گفته آتلانتیک، روسیه کشور فقیری است، به‌طوری که نمی‌تواند با استفاده از سرمایه یا موقعیت اقتصادی خود به رقابت با اروپا و آمریکا امیدوار باشد. خدماتی که پریگوژین به پوتین ارائه داد، به مسکو اجازه می‌دهد حوزه نفوذ خود را گسترش دهد، و شرایط سیاسی برخی نقاط جهان را دیکته کند.

به گفته این مجله، چیزی که جای تعجب دارد این است که پریگوژین چگونه می‌خواست «پایگاه قدرت» مستقل از پوتین برای خودش ایجاد کند. مزدور همیشه بازنده بازی قدرت است، چرا که با هر پیروزی مقطعی به شکست نهایی خود نزدیک می‌شود. اگر مزدور خیلی قدرتمند شود، رئیس او در اسرع وقت کارش را تمام می‌کند تا مبادا به رقیبی برای خودش تبدیل شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید