پوتین با خانواده پریگوژین ابراز همدردی کرد

ارزیابی اولیه سازمان اطلاعات آمریکا: بمب‌گذاری باعث سقوط هواپیمای فرمانده واگنر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با خانواده قربانیان سانحه سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، بنیانگذار گروه «واگنر»، در استان توور روسیه، ابراز همدردی کرد.

پوتین، پنج‌شنبه دوم شهریور، از یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی واگنر تمجید کرد و او را تاجری «با استعداد» خواند و گفت که این سخنرانی برای ابراز همدردی صمیمانه با خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیمایی که پریگوژن از جمله سرنشینان آن بوده است.

پوتین گفت که «پریگوژین با سرنوشت سختی روبرو شد، مرتکب اشتباهات جدی گشت، اما به نتایج مطلوب برای خود و برای هدف مشترکمان (جنگ در اوکراین) دست یافت و همچنین یک فرد و تاجر با استعدادی بود.»

او گفت که پریگوژین را از دهه 1990 می‌شناسد و توضیح داد که باید منتظر نتیجه تحقیقات رسمی در مورد این حادثه بود و افزود که این تحقیقات در مورد شرایط سقوط هواپیمای حامل فرمانده واگنر زمان‌بر خواهد بود.

پوتین خاطرنشان کرد که پریگوژین در روسیه و خارج از این کشور، به ویژه در آفریقا، در زمینه‌های نفت، گاز و موارد دیگر کار می‌کرد و هنگامی که از آفریقا بازگشت با مقامات روسی ملاقات کرد.

از سویی دیگر خبرنگار «العربیه» در مسکو خبر داد که گزارش‌های روسی حاکی از آن است که یک بمب در هواپیمای پریگوژین کار گذاشته شده بود که باعث سقوط آن شده است و حاکی از آن است که اولین مظنون در سقوط هواپیمای پریگوژین خلبان شخصی او، آرتم استفانوف است، چرا که او آخرین کسی است که هواپیما را قبل از پرواز به آفریقا بررسی و از آن پس به جنوب روسیه فرار کرد.

خبرنگار العربیه با اشاره به اینکه جسد پریگوژین در اداره پزشک قانونی شهر توور روسیه که در اژراف آن یک حلقه امنیتی تشکیل شده است، قرار دارد گفت که کمیته تحقیقاتی روسیه در حال بررسی همه سناریوها از جمله انفجار هواپیما از داخل است.

پس از اینکه آژانس هواپیمایی روسیه شامگاه چهارشنبه 1 شهریور اعلام کرد که یوگنی پریگوژین، در سقوط هواپیما در نزدیکی مسکو کشته شده، یک کانال تلگرامی مرتبط با واگنر شامگاه چهارشنبه کشته‌شدن فرمانده این گروه را تایید کرد.

در پست تلگرامی کانال (گرای زون) مرتبط به واگنر آمده است: «فرمانده گروه واگنر یک قهرمان روسی است؛ یک وطن پرست واقعی در سرزمین مادری خود؛ یوگنی ویکتوروویچ پریگوژین در نتیجه اقدامات خائنان به روسیه کشته شد».

این کانال افزود: «اما حتی در جهنم او بهترین خواهد بود، زنده باد روسیه».

سازمان حمل و نقل هوایی روسیه شامگاه چهارشنبه تاکید کرد که فرمانده گروه واگنر در هواپیمای شخصی که بعد از ظهر چهارشنبه در روسیه سقوط کرد، حضور داشت و همه سرنشینان این هواپیمای خصوصی کشته شدند.

در همین حال، اداره خدمات شهرداری بولوگوفسک واقع در منطقه تویر اعلام کرد، امدادگران هفت جسد را از لاشه هواپیما پریگوژین بیرون کشیدند.

پریگوژین 62 ساله در 23 و 24 ژوئن شورش کوتاه مدتی علیه فرماندهان ارتش روسیه را رهبری کرد. ولادیمیر پوتین، در این باره گفت که شورش مذکور روسیه را در آستانه جنگ داخلی قرار داد.

شورش واگنر با توافق درباره انتقال پریگوژین به بلاروس پایان یافت.

پریگوژین به دنبال برکناری سرگئی شویگو، وزیر دفاع و والری گراسیموف، رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید