واشینگتن: تلاش کره شمالی برای پرتاب ماهواره ناقض قطعنامه‌های سازمان ملل است

کاخ سفید پرتاب ماهواره جاسوسی توسط کره شمالی را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید، بامداد پنجشنبه 2 شهریور در بیانیه‌ای تلاش نافرجام کره شمالی برای پرتاب یک ماهواره جاسوسی را محکوم کرد.

آدریان واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی ایالات متحده این تلاش را به‌رغم شکست، به منزله «نقض آشکار چندین قطعنامه صادر شده از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد» دانست.

او گفت این اقدامات تنش‌ها را افزایش می دهد و خطر بی‌ثبات کردن اوضاع امنیتی در منطقه و فراتر از آن را به همراه دارد.

بیانیه وزارت خارجه آمریکا ضمن تاکید بر اقدامات بی‌ثبات‌کننده کره شمالی که با پرتاب ماهواره و نقض آشکار قطعنامه‌های سازمان ملل همراه بوده است، افزود که واشینگتن به دنبال گفت‌وگو با پیونگ یانگ بدون پیش شرط است.

سخنگوی این وزارتخانه در بیانیه‌ای گفت، ایالات متحده از کره شمالی خواسته است که از فعالیت‌های تهدیدآمیز خودداری کند تا امکان مذاکره دیپلماتیک جدی مهیا شود.

رسانه ها گزارش دادند که تلاش دوم کره شمالی برای شلیک یک ماهواره اطلاعاتی و قرار دادن آن در مدار، روز پنجشنبه با مشکل تقویت کننده موشک در مرحله سوم مواجه و به شکست منجر شد. مقامات فضایی کره شمالی گفتند که در ماه اکتبر دوباره برای شلیک این ماهواره تلاش خواهند کرد.

کره شمالی که دارای سلاح هسته ای است، به دنبال قرار دادن اولین ماهواره اطلاعات نظامی خود در مدار زمین است. مقام‌های نظامی این کشور اعلام کردند که در حال برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی ناوگانی از ماهواره‌ها جهت نظارت بر تحرکات نیروهای ایالات متحده و کره جنوبی هستند.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: «پرتابگرهای فضایی کره شمالی دارای فناوری‌ مشابه به موشک‌های بالستیک از جمله موشک‌های قاره پیما است».

وی افزود: «هرگونه پرتاب ماهواره‌ توسط کره شمالی با استفاده از فناوری موشک بالستیک، قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل را نقض می کند».

ایالات متحده و سایر کشورها به همان اندازه که نگران آزمایش تسلیحات توسط کره شمالی هستند، در مورد پرتاب ماهواره جاسوسی این کشور نیز نگران هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید