واشینگتن با فروش 500 میلیون دلار سلاح به تایوان موافقت کرد

وزارت امور خارجه آمریکا با فروش سیستم‌های ردیابی مادون قرمز همچنین تجهیزات مرتبط با جنگنده پیشرفته اف-16 به تایوان موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا شامگاه چهارشنبه 1 شهریور اعلام کرد با فروش 500 میلیون دلار تسلیحات به تایوان موافقت کرده است.

ایالات متحده کمک‌های نظامی به تایوان را با وجود مخالفت‌های شدید چین افزایش داده است.

وزارت امور خارجه ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که فروش سیستم‌های جستجو و ردیابی مادون قرمز همچنین تجهیزات مرتبط با جت‌های جنگنده پیشرفته اف-16 را امضا کرده است.

وزارت خارجه آمریکا افزود که این بسته شامل تجهیزات پشتیبانی و تست، نرم افزارهای کامپیوتری و قطعات یدکی است.

اگرچه این معامله در مقایسه با فروش تسلیحات پیشین بسیار اندک است، اما این اقدام احتمالاً با انتقاد شدید پکن مواجه خواهد شد که تایوان را استانی از سرزمین خود می داند.

وزارت امور خارجه آمریکا تاکید کرد: «فروش این تسلیحات در راستای حمایت از تلاش‌ مستمر تایوان برای مدرن‌سازی نیروهای مسلح و حفظ قابلیت دفاعی قابل اعتماد خود، همچنین به نفع منافع ملی، اقتصادی و امنیتی ایالات متحده است».

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: «تسلیحات مذکور توانایی تایوان برای رویارویی با تهدیدات فعلی و آتی را بهبود می‌بخشد و قابلیت‌‌ دفاع از حریم هوایی، تامین امنیت منطقه‌ای و افزایش همکاری با ایالات متحده را افزایش می‌دهد».

بیانیه وزارت خارجه آمریکا تنها چند ساعت پس از بازدید «تسای اینگ ون»، رئیس جمهوری تایوان از یک بنای یادبود مربوط به آخرین درگیری تایوان و چین، صادر شد.

رئیس جمهوری تایوان متعهد شد که توانایی دفاعی کشورش برابر هر هجومی را تقویت می‌کند. تسای از جزایر دورافتاده کینمن، جایی که 65 سال پیش درگیری در آن رخ داد، بازدید و به کشته شدگان تایوان ادای احترام کرد.

اعلامیه روز چهارشنبه وزارت امور خارجه آمریکا همچنین پس از واکنش تند چین به ویلیام لای، معاون رئیس جمهوری تایوان صادر شد که هفته گذشته به طور رسمی به پاراگوئه و ایالات متحده سفر کرد.

چین در سال‌های اخیر، اقدامات نظامی خود در آب‌ها و آسمان اطراف تایوان را افزایش داده و جت‌های جنگنده و کشتی‌های دریایی را به نزدیکی این جزیره گسیل کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم
  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size