مسکو از سرنگونی 3 پهپاد اوکراینی بر فراز مناطق مختلف روسیه خبر داد

روزنامه آلمانی دی ولت گزارش داد که فرمانده نظامی اتحادیه اروپا نسبت به احتمال بازپس گیری اراضی اوکراین ابراز تردید کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عملیات نظامی روسیه در اوکراین امروز هم شاهد نبردهای شدیدی بود و روس‌ها که در تلاش‌اند تا مناطق بیشتری از سرزمین‌های اوکراین را به دست بگیرد، با مقاومت سخت اوکراینی‌های مورد حمایت مالی و تسلیحاتی غرب مواجه شدند.

وزارت دفاع روسیه، پنجشنبه 2 شهریور اعلام کرد که سامانه‌ پدافند هوایی این کشور سه پهپاد اوکراینی را بر فراز مناطق مختلف روسیه سرنگون کردند.

در این بیانیه آمده است که دو پهپاد بر فراز منطقه «برایانسک» در مرز با اوکراین و یک فروند دیگر بر فراز منطقه کالوگا نزدیک‌ مسکو، پایتخت روسیه سرنگون شده است.

شهر مسکو و تعدادی از مناطق این کشور طی روزهای اخیر مورد حملات پهپادهای اوکراینی قرار گرفته‌اند.

مقام‌های اوکراینی در تابستان امسال هشدار داده بودند که اگر روسیه به اشغال سرزمین آنها پایان ندهد، آنها درگیری ها را به داخل خاک روسیه گسترش خواهند داد.

یک مقام محلی روس گفت که بر اثر حمله پهپادی روز چهارشنبه اوکراین سه نفر در منطقه مرزی بلگورود روسیه کشته شدند. در همان روز، یک پهپاد اوکراینی برجی در منطقه تجاری مسکو را هدف قرار داد که به گفته مقام‌های محلی مسکو این حمله باعث خسارات‌هایی به این ساختمان تجاری شد.

این ششمین شب متوالی است که منطقه مسکو مورد حمله پهپادهای اوکراینی قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر، فرماندار منطقه «دنیپروپتروفسک» اوکراین گفت: «در حمله هوایی بامداد پنجشنبه روسیه به این شهر دست کم 7 نفر زخمی شدند.»

روزنامه آلمانی «دی ولت» گزارش داد که فرماندهی نظامی اتحادیه اروپا درباره امکان بازپس گیری سرزمین‌های اوکراین از روسیه، تردید دارد.

رابرت پراگر، رئیس کمیسیون نظامی اتحادیه اروپا، که عالی ترین نهاد نظامی اتحادیه اروپا است، گفت: «امکان بازگرداندن حاکمیت کامل اوکراین با امکانات نظامی موجود همچنان مورد تردید است».

پراگر در رابطه با تداوم ضدحمله اوکراین گفت، از اینکه مقاومت خطوط دفاعی روسیه توسط نیروهای اوکراینی شکسته شود، تردید دارد.

در همین رابطه، کیریلو بودانوف، رئیس سرویس اطلاعاتی اوکراین گفت، در دو حمله پهپادی اخیر به دو فرودگاه روسیه، دو بمب افکن Tu-22 منهدم شد و دو بمب افکن دیگر آسیب جدی دیدند.

بودانوف، شامگاه چهارشنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت: «دو بمب افکن منهدم شدند و دو جنگنده نیز آسیب جدی دیده به طوری که قابل تعمیر نیستند».

وی افزود: «این احتمال وجود دارد که پنجمین هواپیمای روسی مورد اصابت قرار گرفته باشد».

در همین حال سازمان اطلاعات نظامی بریتانیا روز سه‌شنبه اعلام کرد که روسیه احتمالا یک بمب‌افکن مافوق صوت دوربرد Tu-22M3 با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای را در حمله به سولتسی از دست داده است.

پیشتر سخنگوی اطلاعات نظامی اوکراین گفت که این سرویس حمله به فرودگاه «شایکوفکا» را هماهنگ کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم