عملیات هلی‌برد نیروهای اوکراینی در شبه‌جزیره کریمه

خبرگزاری‌های نروژ، اعلام کردند، نروژ قصد دارد هواپیماهای جنگی «F-16»، به اوکراین عرضه کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرویس اطلاعات نظامی اوکراین اعلام کرد، شامگاه چهارشنبه عملیات نظامی ویژه‌ای را در شبه‌جزیره کریمه، انجام داده است.

اوکراین، پنج‌شنبه دوم شهریور، اعلام کرد: «این عملیات منجر به کشته‌شدن سربازان روس شده و در جریان آن پرچم اوکراین در کریمه برافراشته شده است.»

سرویس اطلاعات اوکراین از طریق شبکه اجتماعی «تلگرام» تصریح کرد: «دشمن متحمل خسارات جانی و مادی شد و پرچم ملی دوباره بر فراز کریمه به اهتزاز درآمد.»

این سازمان افزود، یگان‌ نیروهای ویژه در شهرهای اولنیوکا و مایاک در غرب کریمه قبل از خروج بدون ثبت خسارت در صفوف خود فرود آمدند.

اطلاعات اوکراین گفت که این عملیات را با همکاری نیروی دریایی انجام داده است.

این سازمان اضافه کرد: «یگان‌های ویژه روی قایق‌ها در سواحل منطقه های اولنیوکا و مایاک فرود آمدند»، و بدون ذکر اهداف مورد نظر، خاطرنشان کرد که «همه اهداف» محقق شده و این عملیات منجر به خسارات انسانی در بین نیروهای نظامی دشمن شده است.

جت‌های جنگنده F-16

خبرگزاری‌های نروژ، پنج‌شنبه بدون ذکر منبع اعلام کردند، نروژ قصد دارد هواپیماهای جنگی «F-16»، به اوکراین عرضه کند. این سومین کشور اسکاندیناوی خواهد بود که متعهد می‌شود چنین جنگنده‌های ساخت آمریکا را در اختیار کی‌یف قرار دهد.

در حالی که اوکراین همچنان به ضدحمله خود علیه نیروهای روسیه ادامه می‌دهد و به دنبال باز پس‌گیری سرزمین‌های اشغالی خود در شرق این کشور است، هیچ اطلاعاتی در مورد تعداد هواپیماها و تاریخ تحویل آنها اعلام نشده است.

یوناس گهر استوره، نخست وزیر نروژ، پنج‌شنبه در جریان سفر به کی‌یف گفت: «نروژ موشک‌های ضدهوایی و دستگاه‌های مین‌روبی به اوکراین را برای کمک به حفاظت از ذخایر گاز و انرژی خود ارسال خواهد کرد.»

دولت نروژ در بیانیه‌ای اعلام کرد که این کمک مالی شامل موشک‌های «IRIS-T»، دستگاه‌های قابل حمل برای ایجاد مسیرهای میان میادین مین و تجهیزات مورد استفاده برای تعمیر زیرساخت‌های الکتریکی حیاتی، خواهد بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size