زلنسکی: اوکراین نقشی در کشته‌شدن پریگوژین ندارد

ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، گفت که انتظار دارد گروه واگنر اکنون تهدید بزرگ‌تری باشد؛ چراکه پس از مرگ پریگوژین تحت کنترل مستقیم ولادیمیر پوتین، قرار خواهد گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، در اظهاراتی گفت که کی‌یف هیچ نقشی در سقوط هواپیمای حامل یوگنی پریگوژین، فرمانده گروه نظامی «واگنر» نداشته است.

خبرگزاری «اینترفاکس» اوکراین، پنج‌شنبه 2 شهریور به نقل از زلنسکی نوشت که «کی‌یف نقشی در موضوع سقوط هواپیمای فرمانده واگنر ندارد و همه می‌دانند که چه کسی در پشت پرده سقوط این هواپیما بوده است.»

از سوی دیگر، ماتئوش موراویسکی، نخست وزیر لهستان، گفت که انتظار دارد گروه واگنر اکنون تهدید بزرگ‌تری باشد؛ چراکه پس از مرگ پریگوژین تحت کنترل مستقیم ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه قرار خواهد گرفت.

موراویسکی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: «گروه واگنر تحت رهبری پوتین قرار گرفته است. اجازه دهید هرکسی به این سوال پاسخ دهد که آیا خطر بیشتر خواهد بود یا کمتر؟... برای من، این یک سوال لفاظی است.»

این در حالی است که اولیویه وران، سخنگوی دولت فرانسه روز پنجشنبه گفت که «تردیدهای منطقی» در مورد شرایط سقوط هواپیمای پریگوژین وجود دارد.

پیشتر جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده گفته بود، معتقد است اینکه مسائلی در روسیه رخ دهد که پوتین از آنها بی‌خبر باشد بسیار ندرت دارد.

اولیویه وران در گفت‌و‌گو با رسانه «فرانس 2»، این اظهارات بایدن را یک واقعیت خواند.

سخنگوی دولت فرانسه در ادامه گفت که «ما هنوز از شرایط وقوع این سانحه اطلاعی نداریم و می‌توانیم ظن معقولی داشته باشیم».

وران گفت که «پریگوژین پیش از هر چیز دیگری وظایف کثیفی که پوتین به او می‌سپرد را اجرا می‌کرد و آنچه او مرتکب شده است را نمی‌توان از سیاست پوتین جدا کرد.»

این سخنگوی دولت فرانسه در پایان اظهارات خود گفت که پریگوژین در قتل‌های عام نقش داشته است و هرج و‌مرج را در بخش بزرگی از جهان مانند، آفریقا، اوکراین و خود روسیه نیز بر جای گذاشته است.

پریگوژین 62 ساله در 23 و 24 ژوئن شورش کوتاه مدتی علیه فرماندهان ارتش روسیه را رهبری کرد. ولادیمیر پوتین، در این باره گفت که شورش مذکور، روسیه را در آستانه جنگ داخلی قرار داد و بدون ذکر نام فرمانده واگنر عامل این شورش را «خائن» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید