آلمان روند شهروند شدن مهاجران را آسان می‌کند

اگر مهاجران تلاش‌های ادغام ویژه مثل یاد گرفتن زبان آلمانی و فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهند زمان شهروندی به سه سال کاهش می‌یابد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

دولت آلمان، چهارشنبه یکم شهریور پیش‌نویس لایحه‌ای را تصویب کرد که به منظور جبران کمبود نیروی کار متخصص در این کشورِ دارای بزرگترین اقتصاد اروپا، اعطای شهروندی به مهاجران را آسان می‌کند.

به گزارش «رویترز»، این لایحه که اولین بار در ماه مه ارائه شد، مدت زمان اقامت لازم مهاجران برای درخواست شهروندی را از هشت سال به پنج سال کاهش می‌دهد. به علاوه، در صورتی که مهاجران «تلاش‌های ادغام» ویژه مثل یاد گرفتن زبان آلمانی پیشرفته و فعالیت‌های داوطلبانه انجام دهند، این زمان می‌تواند به سه سال کاهش یابد.

قانون جدید همچنین «شهروندی دوگانه» را ممکن می‌کند، و به کودکانی که از والدین مهاجری که بیش از پنج سال است ساکن آلمان بوده‌اند متولد شده‌اند، به‌طور خودکار شهروندی اعطا می‌کند.

شهروندی آلمان شرط اشتغال برای مهاجران نیست، اما برلین می‌خواهد خود را به عنوان یک مقصد مهاجرت برای استعدادهای خارجی مطرح کند، و امیدوار است از طریق ارائه یک چشم‌انداز آسان و سریع برای شهروندی، مهاجران ماهر را جذب کند.

این لایحه همچنین دریافت گذرنامه آلمانی برای هزاران کارگر مهمان خارجی که چندین دهه پیش برای بازسازی اقتصاد پس از جنگ جهانی دوم از ترکیه و اروپای جنوبی به آلمان آورده شده بودند را تسهیل می‌کند. این کار با کاهش الزامات آموزش زبان آلمانی و با حذف امتحان شهروندی انجام می‌شود.

برآوردهای رسمی حاکی از این است که جامعه رو به کهنسالی آلمان تا سال 2035 کمبود هفت میلیون کارگر خواهد داشت. به گفته وزارت کشور آلمان، نرخ طبیعی اعطای شهروندی در این کشور 1.1 است، که بسیار پایین‌تر از میانگین 2 درصدی اتحادیه اروپا است. دلیل این امر عدم تمایل مهاجران به ترک تابعیت قدیمی خود برای دریافت ملیت آلمانی است.

با این وجود، به گفته رویترز برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که به‌رغم تغییر قانون مهاجرت، اجرای این تغییرات در عمل ممکن است دشوار و زمان‌بر باشد، چرا که سیستم اداری مهاجرت آلمان هنوز درگیر بررسی انبوهی از درخواست‌های شهروندی است که طی سالیان گذشته ارائه شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید