وزارت دفاع اوکراین: کی‌یف به‌رغم موانع بسیار ضدحمله علیه روسیه را پیش می‌برد

یک مقام آمریکایی هفته پیش گفت بعید به نظر می‌رسد کی‌یف قادر به بازپس‌گیری شهر استراتژیک جنوبی ملیتوپول باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هانا مالیار، معاون وزیر دفاع اوکراین، سه‌شنبه در واکنش به اظهار تردید برخی مقامات غربی درباره توانایی‌های کی‌یف گفت اینکه اوکراین توانسته در برابر روسیه‌ای که از لحاظ عددی برتر و از نظر تسلیحاتی قوی‌تر است ایستادگی کند و حتی عملیات ضدحمله آغاز کند، نشانگر توانایی‌های اوکراین است.

به گزارش «رویترز»، سربازان اوکراینی در جریان ضدحمله خود که در اوایل ماه ژوئن آغاز شد، با میادین مین و سنگرهای وسیع روسی روبرو بوده‌اند، و یک مقام آمریکایی هفته پیش گفت بعید به نظر می‌رسد کی‌یف قادر به بازپس‌گیری شهر استراتژیک جنوبی ملیتوپول باشد.

اما مالیار با رد کردن حرف این مقام آمریکایی، گفت اوکراین با ضدحمله علیه دشمنی که برتری عددی و تسلیحاتی دارد، توانایی خود را نشان داده است. به گفته وی، اندازه‌گیری پیشرفت ضدحمله با «متر و کیلومتر» نادرست است، و چیزی که اهمیت دارد این است که علی‌رغم تمام موانع بسیار، نیروهای اوکراینی رو به جلو حرکت می‌کنند و ضدحمله را پیش می‌برند.

معاون وزیر دفاع اوکراین روند فرسایشی جنگ را کتمان نکرد، و گفت نیروهای روسی در شرق اوکراین، جایی که در آن برتری هوایی دارند، می‌توانند هر هفته بین چهارصد تا پانصدهزار گلوله توپ شلیک کنند، که حدود ده برابر توانایی اوکراین برای آفند و پدافند توپخانه‌ای است.

نیروهای مسلح اوکراین که دارای تانک‌ها و نفربرهای غربی هستند، در جریان ضدحمله اخیر خود موفق شده‌اند تعدادی روستا را از اشغال نیروهای روسی درآورند، اما تاکنون هیچ شهر بزرگی را آزاد نکرده‌اند. مقامات غربی نگرانند که شروع فصل سرما و بارندگی بر عملیات ضدحمله اوکراین تاثیر منفی بگذارد.

به گفته رویترز، وزیر امور خارجه آلمان روز سه‌شنبه گفت که اوکراین به کمک بیشتری برای عبور از میادین مین روسیه نیاز دارد، و افزود برلین در حال گفت‌وگو با شرکای خود برای پاسخ دادن به درخواست‌های کی‌یف برای تجهیزات بیشتر است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم