نگرانی ایلان ماسک از خشم کرملین درباره ارائه خدمات «استارلینک» به اوکراین

خدمات «استارلینک» نقش بسیار مهمی را در ارتباطات نظامی اوکراین ایفا کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

از زمانی که ایلان ماسک، میلیاردر جنجال‌آفرین آمریکایی، خدمات «استارلینک» را در طول تهاجم نیروهای روسی به اوکراین در اختیار کی‌یف قرار داد، ماه‌ها سپری شده است.

ماسک مدت‌هاست که هیچ سخنی در این خصوص نگفته اما یک مقام پیشین آمریکایی تاکید کرد که این میلیاردر 52 ساله، نگران است که به او به عنوان حامی اساسی کی‌یف در توانمندسازی اقدامات رزمی این کشور نگریسته شود.

ماسک پیشتر نیز با وزارت دفاع آمریکا «پنتاگون» در مورد نحوه برطرف‌کردن نگرانی‌های روسیه، گفت‌وگو کرده بود.

بیرون کشیدن «استارلینک» از اوکراین

کالین کال، معاون سیاسی سابق وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که ماسک در نظر دارد «استارلینک» را از اوکراین بیرون بکشد، چرا که نسبت به جنگ‌افروز قلمدادشدن علیه روسیه، بیمناک است.

به گزارش «تلگراف»، کال همچنین خاطرنشان کرد که این میلیاردر متولد آفریقای جنوبی پس از آن که نیروهای اوکراینی از قطع شبکه «استارلینک» در نزدیکی خط مقدم جداساز از روس‌ها خبر دادند، نگرانی خود را ابراز کرد.

کال تا ماه گذشته مامور واسطه‌گری در یک معامله برای بازداشتن ماسک از توقف کامل سیستم «استارلینک» در اوکراین شده بود.

پارازیت‌اندازی روس‌ها

از سوی دیگر، ژنرال چنس سالتزمن، فرمانده نیروهای فضایی آمریکا اعلام کرد که طرف روسی در تلاش است تا سیستم ارتباطات فضایی «استارلینک» در اوکراین را متوقف کند.

او در مصاحبه با «واشینگتن پست» گفت که ایالات متحده به دنبال قراردادن تعدد زیادی ماهواره در مدار کم‌ارتفاع برای پاسخگویی به نیازهای ارتش است که می‌تواند تا 1000 ماهواره را شامل شود.

به نظر سالتزمن اگر تعداد زیادی از این ماهواره‌ها به مقدار لازم وجود داشته باشد، هرگونه آسیب رساندن به آنها توسط سایر کشورها، «کار خطرناک و بسیار دشواری خواهد بود.»

به گفته سالتزمن، ایالات متحده همین وضعیت را در ارتباط با ماهواره‌های «استارلینک»در اوکراین مشاهده می‌کند. او تأکید کرد که روس‌ها در تلاشند تا در أمواج «استارلینک» پارایزیت‌اندازی کنند ولی این تلاش‌ها بی‌نتیجه بوده است.

آزردگی کی‌یف از ماسک

از سویی پیشنهاد سال گذشته ماسک در خصوص طرح صلح مبتنی بر برگزاری همه‌پرسی در مناطق تحت اشغال‌ روسیه پیرامون موافقت اهالی با ماندن در حوزه حاکمیت مسکو، خشم کییف را برانگیخت تا حدی که خدمات بزرگ او به نیروهای اوکراینی از طریق شرکت «اسپیس ایکس» نیز آزردگی اوکراین از ماسک را برطرف نکرد.

خدمات «استارلینک» نقش بسیار مهمی را در ارتباطات نظامی اوکراین ایفا کرده است.

از شبکه ماهواره‌ای تحت مدیریت شرکت «اسپیس ایکس» برای هماهنگ کردن حملات پهپادی و توپخانه، پخش ویدئوی زنده از میدان جنگ و جمع آوری اطلاعات استفاده می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید