فرانسه از طرح جامعه اقتصادی غرب آفریقا برای مداخله نظامی در نیجر حمایت کرد

با وقوع کودتاهای پی در پی در غرب آفریقا، نفوذ فرانسه و تعداد نیروهای آن در این منطقه کاهش یافته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاترین کولونا، وزیر امور خارجه و اروپای فرانسه، چهارشنبه اول شهریور در گفت‌وگوی تلفنی با یوسف میتاما توگار، همتای نیجریه‌ای جدید خود از طرح جامعه اقتصادی غرب آفریقا برای مداخله نظامی در نیجر اعلام حمایت کرد.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه فرانسه، وزیر خارجه این کشور در این تماس تلفنی اطمینان داد که فرانسه از اقدامات «ECOWAS» برای پایان دادن به کودتا و بازگرداندن نظم و حاکمیت قانون اساسی تحت ریاست جمهوری محمد بازوم «قاطعانه» حمایت می‌کند.

وزیران خارجه دو کشور، همچنین تمایل خود را برای تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور ابراز کردند.

ارتش فرانسه نیز روز سه‌شنبه اخبار منتشر شده درباره درخواست از الجزایر برای استفاده از حریم هوایی این کشور برای عملیات نظامی در نیجر را تکذیب کرد.

به گزارش «رویترز»، این تکذیب پس از آن صورت می‌گیرد که رادیو دولتی «الجزایر» اواخر روز دوشنبه گزارش داد که چنین مجوزی رد شده است.

رادیو دولتی «الجزایر» که معمولاً مواضع رسمی را منعکس می‌کند، این ادعا را مطرح و اضافه کرده بود که«دولت شمال آفریقا با اقدام نظامی خارجی برای بازگرداندن نظم پس از کودتای 26 ژوئیه نیجر مخالف است و در عوض از دیپلماسی حمایت می‌کند.»

یک منبع مطلع در ارتش فرانسه گفت که «ستاد مشترک دفاعی فرانسه طرح چنین درخواستی را تکذیب کرده است.»

فرانسه حدود 1500 سرباز در نیجر دارد که از قبل از کودتای ماه گذشته در این کشور مستقر بودند.

این کشور تاکنون نگفته است که برای بازگرداندن اوضاع در نیجر، مداخله نظامی خواهد کرد، اما جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا (ECOWAS) هفته گذشته اعلام کرد که در صورت شکست تلاش‌های دیپلماتیک، مداخله نظامی محتمل خواهد بود.

عبدالمجید تبون رئیس جمهوری الجزایر، نگرانی کشورش را نسبت به اقدام نظامی در نیجر، در اوایل ماه جاری ابراز کرد و گفت: «یک مداخله نظامی می‌تواند آتش جنگ را در کل منطقه ساحل شعله‌ور کند و الجزایر از اعمال زور علیه همسایگان خود استفاده نخواهد کرد.»

حضور نظامی فرانسه در غرب آفریقا در بحبوحه موج کودتا در منطقه ساحل از سال 2020 به شدت ضعیف شده است.

نیروهای آن از مالی و بورکینافاسو بیرون رانده شده‌اند و احساسات ضد‌فرانسوی در خیابان‌های نیامی پایتخت نیجر از زمان کودتای 26 ژوئیه افزایش و همزمان با آن نفوذ روسیه در این منطقه افزایش یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید