سفر آتی وزیر بازرگانی آمریکا به چین با هدف کاهش تنش‌های دوجانبه

این احتمال وجود دارد که رهبران دو کشور ماه آینده در دهلی نو در حاشیه اجلاس سران «گروه بیست» با یکدیگر دیدار داشته باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

پکن و واشینگتن سه‌شنبه 31 مرداد اعلام کردند که جینا ریموندو، وزیر بازرگانی آمریکا، از 27 تا 30 اوت راهی چین خواهد شد.

سفر ریموندو پس از این است که پایتخت چین در ماه‌های اخیر در راستای کاهش تنش میان دو اقتصاد بزرگ جهان، میزبان شماری از مقامات آمریکایی بوده است.

وزارت بازرگانی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: «وزیر بازرگانی ایالات متحده، مشتاقانه منتظر گفت‌وگوهای سازنده پیرامون مسائل مربوط به مناسبات تجاری ایالات متحده و چین، چالش‌های فراروی شرکت‌های آمریکایی و زمینه‌های بالقوه همکاری است.»

پکن اعلام کرد که سفر ریموندو بنا به دعوت وانگ وینتاو، همتای چینی او انجام خواهد شد و وزیر بازرگانی آمریکا از پکن و شانگهای بازدید خواهد کرد.

واشینگتن نیز تاکید کرد که سفر وزیر بازرگانی بر اساس توافق سال گذشته شی جین پینگ و جو بایدن در بالی برای «تعمیق ارتباط میان ایالات متحده و جمهوری خلق چین در طیف وسیعی از مسائل» صورت می‌گیرد.

کاهش سطح مناسبات

روابط واشینگتن و پکن به پائین‌ترین سطح طی دهه های اخیر رسیده و محدودیت‌های تجاری اعمال شده توسط آمریکا علیه چین، در صدر فهرست اختلافات قرار دارد.

در حالی که واشینگتن تاکید دارد محدودیت‌هایش علیه پکن به منظور حفاظت از امنیت ملی آمریکا، ضروری است، پکن آنها را به عنوان مانع بر سر راه رشد اقتصادی خود تلقی می‌کند.

از سویی جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، سه‌شنبه در اظهاراتی به خبرنگاران، درستی «مدعای برخی در چین در این خصوص که ما به دنبال کاهش سرعت اقتصاد چین یا تضعیف رشد اقتصادی آن هستیم» را تکذیب و تأکید کرد که این ادعاها نابجا هستند.

به گفته سالیوان، «ثبات اقتصاد چین امر مطلوبی برای جهان است.»

حفاظت از امنیت ملی آمریکا

سالیوان خاطرنشان کرد که سفر ریموندو حاوی این پیام خواهد بود که واشینگتن در راستای «توقف خطرات» ناشی از روابط با چین یا همان حفاظت از امنیت ملی خود می‌کوشد.

فرمان اجرایی بایدن

بایدن طی ماه جاری، فرمان اجرایی با هدف محدود کردن برخی سرمایه‌گذاری‌های ایالات متحده در عرصه‌های حساس فناوری بسیار پیشرفته در چین صادر کرد که پکن این سیاست را «ضدیت با گلوبالیسم» توصیف کرد.

محدودیت‌های جدید آمریکا علیه چین برای سال آینده، بخش‌هایی نظیر نیمه‌هادی‌ها و هوش مصنوعی را شامل می‌شود.
سفرهای قبلی مقامات آمریکایی
جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز ماه گذشته در جریان سفر خود به چین، ضمن تلاش برای اطمینان‌دهی به چینی ها در مورد محدودیت‌های جدید، گفت واشینگتن در هر اقدام آتی، رویکردی شفاف در پیش خواهد گرفت.
او درعین حال نگرانی‌های جدی واشینگتن در مورد «اقدامات اقتصادی ناعادلانه پکن و همچنین مسائل مربوط به حفاظت از مالکیت فکری» را با مقامات پکن مطرح ساخت.
گفتنی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در ژوئن گذشته طی سفر به پکن و دیدار با رئیس جمهوری چین اعلام کرد که پیشرفت‌هایی در شماری از موارد اصلی اختلافات حاصل شده است.
با این حال این سفرها منجر به گشایش بزرگی در مناسبات میان دو ابرقدرت نشد و چین، بیانیه صادرشده در نشست اخیر کمپ دیوید میان ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن با هدف مقابله با نفوذ پکن را محکوم کرد.
این در حالی است که بایدن از همتای چینی خود دعوت کرده است در جریان برپایی اجلاس مجمع همکاری اقتصادی آسیا واقیانوسیه از سان فرانسیسکو بازدید کند.
این احتمال وجود دارد که رهبران دو کشور ماه آینده در دهلی نو در حاشیه اجلاس سران «گروه بیست» با یکدیگر دیدار داشته باشند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید