توافق تاریخی درباره عضویت کشورهای جدید در بلوک اقتصادی «بریکس»

هند و برزیل در قبال ایده توسعه عضویت در بریکس مواضع محتاطانه‌ای دارند‌

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آفریقای جنوبی روز چهارشنبه، اول شهریور اعلام کرد که رهبران کشورهای پیشرو در حال توسعه موسوم به «بریکس»، سرانجام با مکانیسم‌هایی برای قبول درخواست اعضای جدید موافقت کرده‌اند.

این تصمیم‌، راه را برای پیوستن ده‌ها کشور علاقه‌مند به این گروه هموار می‌کند.

به گزارش «رویترز»، توافق برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی بر سر گسترش این گروه می‌تواند به تلاش‌های پکن و مسکو در جهت توازن و ایجاد قطب‌بندی ژئوپلیتیکی جدیدی برابر غرب کمک کند.

نالدی پاندور، وزیر خارجه آفریقای جنوبی، پس از نشست سه روزه رهبران بریکس، گفت:«ما سندی را به تصویب رسانده‌ایم که دستورالعمل‌ها و فرآیندهایی را برای بررسی درخواست کشورهایی که می‌خواهند عضو بریکس شوند، مشخص می‌کند. این بسیار مثبت است.»

در اجلاس سران که در ژوهانسبورگ برگزار شد، توسعه بریکس در راس دستور کار قرار گرفت.

در حالی که همه اعضای بریکس علناً حمایت خود را از رشد این بلوک اعلام کرده بودند، بین رهبران بر سر میزان و سرعت آن اختلاف نظر وجود داشت.

چین، سنگین‌وزن‌‌ترین عضو بلوک، مدتها است که برای توسعه سریع‌تر، به بریکس فشار می‌آورد و روابط رو به وخامت خود با واشینگتن و همچنین تشدید تنش‌های جهانی ناشی از جنگ اوکراین را به عنوان ضرورتی برای بزرگ‌تر شدن بریکس می‌داند.

ناظران می‌گویند که کشورهای گروه بریکس دارای اقتصادهایی ناهمگون و در مقیاس بسیار متفاوت و دولت‌هایی هستند که اغلب به نظر می‌رسد اهداف سیاست خارجی آنها کمتر اشتراکی داشته که این مکانیسم تصمیم‌گیری را پیچیده‌تر می‌کند.

به عنوان مثال، اقتصاد چین بیش از 40 برابر بزرگتر از آفریقای جنوبی، توسعه یافته‌ترین کشور قاره آفریقا است.

همچنین روسیه که توسط ایالات متحده و اروپا به دلیل تهاجم به اوکراین تحریم و منزوی شده است، در تلاش است تا به سرعت بریکس را توسعه دهد و آن را به عنوان وزنه تعادل قدرت در برابر غرب تبدیل کند.

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه که تحت یک حکم بازداشت بین‌المللی به اتهام جنایات جنگی تحت تعقیب است، می‌خواهد با گسترش بریکس از طریق قبول اعضای جدید، به غرب نشان دهد که مسکو منزوی نشده و هنوز دوستانی دارد.

سیریل رامافوزا، رئیس جمهوری آفریقای جنوبی روز سه‌شنبه گفته بود که شی و او، مواضع مشابهی در مورد گسترش بریکس دارند، اما از سوی برزیل و هند که هر دو روابط نزدیک‌تری با غرب ایجاد کرده‌اند، مخالفت‌هایی صورت گرفته است.

رئیس جمهوری برزیل، لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا نیز روز سه‌شنبه این ایده را که بلوک باید به دنبال رقابت با ایالات متحده و اقتصادهای ثروتمند گروه هفت باشد، رد کرد.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز چهارشنبه گفت که کشورش نسبت به تسلط چین محتاط است، اما به طور کامل از توسعه بریکس حمایت می‌کند.

هند و چین به طور دوره‌ای بر سر مرز مورد مناقشه هیمالیا با هم درگیر می‌شوند.

مقامات آفریقای جنوبی می‌گویند که بیش از 40 کشور برای پیوستن به بریکس ابراز علاقه کرده‌اند که 22 نفر از آنها رسماً درخواست پذیرش کرده‌اند.

فراتر از بحث توسعه، تقویت استفاده از ارزهای محلی کشورهای عضو در تجارت و مبادلات مالی برای کاهش وابستگی به دلار آمریکا نیز در دستور کار نشست سران قرار دارد.

سازمان دهندگان این اجلاس در آفریقای جنوبی گفته بودند که هیچ بحثی در مورد ارز مشترک بریکس وجود نخواهد داشت، ایده‌ای که برزیل آن را به عنوان جایگزینی برای کاستن از وابستگی به دلار مطرح کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید