برکناری ژنرال حامی «واگنر» از فرماندهی نیروی هوایی روسیه

سرگئی سوروویکین در اکتبر 2017 سمت فرماندهی نیروی هوایی را برعهده داشت و پیش از آن فرماندهی گروه روسی در سوریه و منطقه نظامی شرق روسیه را برعهده داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از برکناری ناگهانی ژنرال سرگئی سوروویکین، فرمانده نیروی هوایی روسیه از سمت خود، سرنوشت این فرمانده که ماه‌ها پیش در جریان کودتای نافرجام گروه نظامی «واگنر» بر سر زبان‌ها افتاده بود، در هاله‌ای از ابهام فرو رفت.

در حالی که همه نگاه‌ها به سمت سرنوشت آینده این ژنرال معطوف شده است، خبرگزاری «نووستی»، از منابع آگاه خود گزارش داد که سوروویکین پس از انتصاب به سمت دیگری در مرخصی کوتاه مدت به سر می‌برد.

این خبرگزاری اما هیچ اشاره‌ای به سمت جدید این ژنرال روسی نکرد.

تصمیم عجیب

این خبرگزاری همچنین فاش کرد که ژنرال ویکتور اوزالوف که پیشتر از سمت فرماندهی نیروهای هوافضای روسیه برکنار شده بود در تصمیمی ظاهراً عجیب به عنوان فرمانده موقت هوافضای روسیه منصوب شد.

رئیس ستاد کل نیروهای هوافضای روسیه

ژنرال ویکتور اوزالوف زمانی که سوروویکین فرماندهی عملیات نظامی روسیه در اوکراین را بر عهده داشت، او فرماندهی کل نیروی هوافضایی این کشور را برعهده داشت.

سرگئی سوروویکین در اکتبر 2017 سمت فرماندهی نیروی هوایی را برعهده داشت و پیش از آن فرماندهی گروه روسی در سوریه و منطقه نظامی شرق روسیه را برعهده داشت.

او در اکتبر سال 2022 به فرماندهی نیروهای روسیه در اوکراین منصوب شد و در ژانویه سال جاری (2023) معاون فرمانده نیروهای شرکت کننده در نبردها در خاک اوکراین شد.

نقش مبهم

با این حال، ابهاماتی پیرامون نام این ژنرال در جریان کودتای نافرجام در ژوئن گذشته توسط «واگنر» وجود داشت، به ویژه اینکه او ابتدا سکوت کرد، سپس شایعاتی مبنی بر دستگیری یا برکناری وی منتشر شد، قبل از اینکه مسکو رسما این موضوع را تکذیب کرده و بر رفتن او به مرخصی کوتاه مدت تاکید کند.

در حالی که مقامات آمریکایی ترجیح دادند که این فرمانده روسی قبلا از برنامه‌های یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر برای شورش علیه مسکو اطلاع داشته است.

حمایت پریگوژین از سوروویکین او را در کانون توجه قرار داد و سؤالات زیادی را درباره او ایجاد کرد، به ویژه از آنجایی که فرمانده واگنر قبل از شورش به وزیر دفاع و رئیس ستاد ارتش حمله کرده بود.

فرمانده واگنر، وزیر دفاع و رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه را مسئول شکست‌ جنگ در اوکراین و عدم حمایت کافی ارتش از جنگنجویان این گروه نظامی می‌دانست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید