«اکواس» پیشنهاد کودتاگران نیجر برای مرحله انتقالی را رد کرد

نیجر برای حمله نظامی قریب‌الوقوع از سوی «اکواس» آماده می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا «اکواس»، طرح تشکیل دولت انتقالی به مدت 3 سال در نیجر، پیشنهادشده از سوی شورای نظامی کودتاگران که در 26 جولای قدرت را در این کشور به دست گرفت، رد کرد.

عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت «اکواس»، در گفت‌وگو با «بی‌بی‌سی» گفت که طرح انتقال قدرت به غیر نظامیان ظرف 3 سال در نیجر، غیرقابل پذیرش است.

موسی خاطرنشان کرد که این پیشنهاد چیزی جز «پرده دود» برای گفت‌وگو و دیپلماسی نیست.

بازگرداندن قدرت به غیرنظامیان

او افزود: «هرقدر زودتر ارتش قدرت را به غیرنظامیان بازگردانده و بر مسئولیت‌های اصلی خود مانند دفاع از تمامیت ارضی نیجر تمرکز کند، بهتر است.»

عناصر وابسته به گارد ریاست جمهوری نیجر، چهارشنبه 26 جولای، کودتا کرده و محمد بازوم، رئیس جمهوری این کشور را در داخل کاخ ریاست جمهوری بازداشت کردند.

تدابیر استثنایی در پایتخت نیجر

به دنبال مخالفت «اکواس» با طرح دولت انتقالی، نیامی اتخاذ تدابیر استثنایی برای مقابله هرگونه «تجاوز قریب‌الوقوع» را آغاز کرد.

به گزارش تلویزیون دولتی نیجریه، سرهنگ گاربا حکیمی، وزیر بهداشت نیجریه، شامگاه دوشنبه، جلسه‌ای اضطراری را با مدیران بیمارستان‌ها، درباره «عملی‌کردن یک طرح فوری جایگزین» در اسرع وقت برای مقابله با تجاوز نظامی قریب الوقوع «اکواس» برگزار کرد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که شماری از ناظران از احتمال وقوع یک جنگ قریب‌الوقوع میان کودتاگران و «اکواس» ابراز نگرانی کردند.

بر اساس گزارش خبرنگار «العربیه»، فرودگاه‌های کشورهای غرب آفریقا نیز شاهد آماده‌سازی‌های نظامی بود.

لطمه به اعتبار «اکواس»

اعتبار «اکواس»، پس از وقوع کودتاهای متعدد در برهه اخیر که باعث تضعیف دموکراسی در منطقه به ویژه در مالی، بورکینافاسو و گینه شد، به شدت لطمه خورده است.

سلطه‌جویی شورای نظامی کودتاگران نیجر نیز تردیدهایی را در مورد میزان نفوذ این سازمان ایجاد کرده است.

«اکواس» پیشتر سران دیگر دولت‌های نظامی را که خواستار چندین سال بسترسازی برای برگزاری انتخابات بودند، زیر فشار گذاشته بود.

در این رابطه «اکواس» سال گذشته، تحریم‌هایی را علیه مالی پس از ناکامی مسئولان موقت این کشور در سازماندهی انتخابات وعده داده شده، اعمال کرد که این تحریم‌ها تنها پس از توافق بر سر ضرب‌الاجل جدید 2024 لغو شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید