چین سفیر ژاپن را در اعتراض به رهاسازی آب آلوده با مواد رادیواکتیو احضار کرد

نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما در سال 2011 به‌دنبال وقوع زلزله 9 ریشتری بر اثر سونامی تخریب شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه چین روز سه‌شنبه، 31 مرداد اعلام کرد که سفیر ژاپن در پکن را پس از اینکه توکیو گفت آزادسازی آب از نیروگاه هسته‌ای آسیب دیده فوکوشیما به اقیانوس آرام را در هفته جاری آغاز خواهد کرد، احضار کرده است.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، در بیانیه وزارت خارجه چین آمده است: «سان ویدونگ، معاون وزیر امور خارجه، هیدئو تارومی، سفیر ژاپن در چین را احضار کرد تا در مورد اعلامیه دولت ژاپن مبنی بر آغاز تخلیه آب آلوده فوکوشیما به دریا، توضیحات جدی ارائه کند.»

ژاپن با وجود مخالفت همسایگانش، از روز پنج‌شنبه، 2 شهریور، آب رادیواکتیو دار تصفیه شده از نیروگاه اتمی فوکوشیما را به اقیانوس آرام آغاز خواهد کرد.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، این تصمیم چند هفته پس از تصویب این طرح توسط ناظر هسته ای سازمان ملل متحد اتخاذ شد.

حدود 1.34 میلیون تن آب که برای پر کردن 500 استخر به اندازه مسابقات المپیک کافی است، از زمان سونامی سال 2011 که این تاسیسات هسته‌‌ای را ویران کرد، جمع‌آوری شده است.

این آب قرار است در زمانی بیشتر از 30 سال پس از فیلتر و رقیق شدن آزاد شود.

فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن سه‌شنبه پس از جلسه‌ای در کابینه گفت، مقامات از اپراتور این نیروگاه خواهند خواست که در صورت مناسب بودن شرایط آب و هوایی و دریا، به سرعت برای شروع دفع در 24 اوت آماده شود.

دولت گفته است که رهاسازی آب گامی ضروری در روند طولانی و پرهزینه از کار انداختن نیروگاه است که در سواحل شرقی کشور، در حدود 220 کیلومتری شمال شرقی توکیو قرار دارد.

زلزله و سونامی

ژاپن بیش از یک دهه است که آب آلوده را در مخازن جمع‌آوری و ذخیره می‌کند، اما فضای کافی را برای این‌کار ندارد.

در سال 2011، بر اثر یک سونامی ناشی از زمین لرزه 9 ریشتری، سه راکتور نیروگاه هسته‌ای فوکوشیما را آب فرا گرفت.

فاجعه هسته‌ای

از این رویداد، به عنوان بدترین فاجعه هسته‌ای جهان از زمان چرنوبیل نام برده می‌شود.

مدت کوتاهی پس از این حادثه، مقامات یک منطقه ممنوعه ایجاد کردند که با نشت تشعشعات از نیروگاه گسترش یافت و دست آخر، بیش از 150 هزار نفر مجبور به تخلیه و ترک منطقه شدند.

بسیاری از مردم، از جمله ماهیگیران منطقه، بیم دارند که تخلیه آب این نیروگاه، بر معیشت آنها تأثیر بگذارد.

جمعی از معترضان در توکیو نیز روز سه‌شنبه تظاهراتی را در مقابل اقامتگاه رسمی نخست‌وزیر برگزار کردند و از دولت خواستند که رهاسازی آب تصفیه شده از آلودگی‌های این نیروگاه را متوقف کند.

اما کارشناسان گفته‌اند که این آب‌ها خطری ندارند، مگر اینکه در مقادیر زیاد مصرف شوند، زیرا سطوح بسیار کمی از تشعشعات را ساطع می‌کنند.

پروفسور جیم اسمیت که در دانشگاه علوم زیست محیطی دانشگاه پورتسموث تدریس می‌کند، گفت:«تا زمانی که تخلیه طبق برنامه‌ریزی انجام شود، دوزهای تشعشعات برای افراد بسیار ناچیز و بیش از هزار برابر کمتر از دوزهایی خواهد بود که همه ما از تشعشعات طبیعی در سال دریافت می‌کنیم.»

کارشناسان همچنین خاطرنشان می‌کنند که آب آلوده، در حال رها شدن به حجم عظیمی از آب اقیانوس آرام است.

پروفسور جری توماس که آسیب شناسی مولکولی را در کالج امپریال لندن تدریس می‌کند، می‌گوید:«بنابراین، هر چیزی که از این سایت آزاد شود، به شدت رقیق است.»

اعتراض در ژاپن، چین و کره جنوبی

اما این طرح در کشورهای همسایه سر و صدا به پا کرده است و چین که پر سر و صداترین مخالف آن است، ژاپن را متهم کرده که با اقیانوس مانند «فاضلاب خصوصی» خود رفتار می‌کند.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز سه‌شنبه اعتراض پکن را تکرار و بر ضرورت «اقدامات لازم برای حفاظت از محیط زیست دریایی، ایمنی مواد غذایی و سلامت عمومی» تأکید کرد.

هنگ کنگ نیز اعلام کرد که «فورا» محدودیت واردات برخی از محصولات غذایی ژاپن را فعال خواهد کرد.

هم کره جنوبی و هم چین واردات ماهی از اطراف فوکوشیما را ممنوع کرده‌اند.

با این حال، دولت کره جنوبی این طرح را تایید و معترضان را به ایجاد ترس، متهم کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید