پهپاد اوکراینی بمب‌افکن مافوق صوت روسی را سرنگون کرد

این عملیات توانایی فزاینده اوکراین در ضربت زدن به اهداف روسی در اعماق قلمرو دشمن را برجسته می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

داده‌های به‌دست‌آمده توسط سرویس جهانی «بی‌بی‌سی» نشان می‌دهد که یک پهپاد دوربرد اوکراینی موفق شده یک «توپولوف» TU-22، که یک بمب‌افکن مافوق صوت دوربرد متعلق به نیروی هوایی روسیه است، را در مسافتی زیاد پشت خطوط دشمن در پایگاه هوایی «سولتسی 2» در جنوب سن پترزبورگ نابود کند.

کارشناسان ‌بی‌بی‌سی روز دوشنبه با بررسی تصاویری از این حادثه که در شبکه اجتماعی «تلگرام» منتشر شده بود، موفق شدند صحت آنها را تشخیص دهند. این تصاویر آتش‌سوزی بزرگی را نشان می‌دهد که توپولوفی با بینی مخروطی متمایز خود در آن گیر افتاده و در حال سوختن است.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد حمله مذکور توسط پهپاد از نوع «كاپتر» در حدود ساعت ده صبح روز شنبه به وقت مسكو انجام شده است، و افزود محل حمله «یک فرودگاه نظامی در منطقه نوگورود» است، که همان جایی است که پایگاه سولتسی در آن قرار دارد.

TU-22 که یک بمب‌افکن مافوق صوت با بال‌های متحرک است، از بازماندگان راهبرد بازدارندگی اتمی اتحاد جماهیر شوروی سابق در دوران جنگ سرد است. مسکو از زمان آغاز جنگ با کی‌یف، بارها از این بمب‌افکن‌ها برای حمله به اهداف نظامی و غیرنظامی اوکراین استفاده کرده است.

نسخه‌های مدرن توپولوف مانند TU-22M3 می‌توانند با سرعت دو ماخ (2300 کیلومتر در ساعت) پرواز کنند، و توانایی حمل حداکثر 24000 کیلوگرم تسلیحات را دارند. آنها طی سالیان اخیر در جنگ‌های سوریه، چچن، گرجستان، و اخیراً اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

به گفته ‌بی‌بی‌سی، در حالی که تخریب یک هواپیمای منفرد تأثیر منفی چشمگیری روی عملکرد ناوگان توپولوف 60 فروندی نیروی هوایی روسیه نخواهد گذاشت، این عملیات توانایی فزاینده اوکراین در ضربت زدن به اهداف روسی در اعماق قلمرو دشمن را برجسته می‌کند.

کی‌یف طی ماه‌های اخیر ده‌ها هواپیمای بدون سرنشین را برای حمله به مسکو در مسافت چند صد کیلومتری گسیل داشته است. پایگاه هوایی سولتسی 2 در مسافت حدود 650 کیلومتری از مرز شمالی اوکراین قرار دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید