61 جنگنده اف-16 راهی اوکراین می‌شود

زلنسکی: «اف-16 مطمئناً انرژی جدیدی از اعتماد به نفس و انگیزه به رزمندگان اوکراینی خواهد داد و نتایج جدیدی برای اوکراین و کل اروپا به همراه خواهد داشت»

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

رئیس جمهوری اوکراین، یکشنبه 30 مرداد، تایید کرد که اوکراین، 61 فروند جت جنگنده اف-16 از هلند و دانمارک تحویل می‌گیرد.

ولودیمیر زلنسکی ابراز امیدواری کرد که کمک‌های مالی دو کشور باعث شود تا کشورهای بیشتری برای اهدای هواپیماهای جنگی به اوکراین اقدام کنند.

او پس از دیدار با مارک روته، نخست وزیر هلند که اعلام کرد کشورش 42 فروند اف-16 را به اوکراین ارائه می‌کند، گفت که «ما از این جت‌ها برای دور نگه داشتن تروریست‌های روسیه از شهرها و روستاهای اوکراین استفاده خواهیم کرد.»

او این اقدام را گام دیگری برای تقویت سپر آسمان اوکراین توصيف کرد.

به گفته دفتر ریاست جمهوری اوکراین، زلنسکی گفت: «اف-16 مطمئناً انرژی جدیدی از اعتماد به نفس و انگیزه به رزمندگان اوکراینی خواهد داد و نتایج جدیدی برای اوکراین و کل اروپا به همراه خواهد داشت.»

زلنسکی همچنین پس از دیدار با مت فردریکسن، نخست وزیر دانمارک گفت: «بر سر تحویل 19 جت F-16 از دانمارک به توافق رسیده‌ایم. این یک حمایت بسیار قدرتمند برای ما است. ماموریت‌های آموزشی در حال حاضر آغاز شده است.»

او افزود: «تصمیمات امروز دانمارک و هلند تنها اولین نتایج بود که به پیام مهمی برای سایر کشورها برای ارائه هواپیماهای جنگی به اوکراین تبدیل شد.»

او تاکید کرد: «مهم‌ترین اتفاقی که امروز اینجا افتاد این است که انگیزه بزرگی برای کشورهایی خواهد بود که قبلاً تردید داشتند که آیا هواپیما در اختیار ما قرار دهند یا خیر.»

زلنسکی از کمک دانمارک در حمایت از توانایی‌های نیروهای دفاعی اوکراین در میدان نبرد ستایش کرد.

این حمایت‌ها شامل پدافند هوایی، توپخانه، مهمات، دفاع ساحلی، نفربر زرهی و خودروهای مین زدایی می‌شود.

زلنسکی گفت که «در تلاش هستیم تا توانایی‌های خود را نه تنها در خشکی بلکه در دریا در دفاع از بنادر خود تقویت کنیم. این برای امنیت غذایی جهانی مهم است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید