بررسی چالش‌های جهانی و عضویت 23 کشور طی نشست آینده «بریکس» در آفریقای جنوبی

ایجاد پول مشترک و کاهش نقش دلار در تجارت جهانی به‌ویژه در تبادلات مالی میان اعضای بریکس از جمله موضوع‌های مورد بحث خواهد بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

آفریقای جنوبی در روز سه‌شنبه آینده میزبان نشست کشورهای عضو «بریکس»، گروه اقتصادهای نوظهور با هدف افزایش نقش این گروه در اقتصاد جهانی است.

این نشست با حضور بیش از 40 کشور از جمله کشورهای موسس این گروه شامل برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی، مجموعه‌ای از مسائل و چالش‌های جهانی را مورد بحث قرار می‌دهد.

بریکس از زمان تاسیس در سال 2009 می‌کوشد مانند گروه هفت کشور صنعتی به نیرویی تعیین‌کننده در اقتصاد جهانی تبدیل شود.

با این که چالش‌های گوناگونی در مسیر فعالیت بریکس وجود داشته است، اما اعضای این گروه توانستند اقدامات مهمی برای تثبیت موقعیت جهانی این مجموعه انجام دهند.

قرار است نشست آینده بریکس در آفریقای جنوبی شماری از مهمترین مسائل جهانی را بحث و بررسی کند.

افزایش اعضای بریکس از مهمترین مسائل نشست آینده این گروه است. هم اکنون 23 کشور از جمله اندونزی، سعودی و مصر خواستار عضویت در بریکس هستند.

دومین موضوع نشست پیش رو، بررسی «ایجاد پول مشترک» و کاهش نقش دلار در تجارت جهانی به‌ویژه در تبادلات مالی میان اعضای این گروه است.

موضوع پول مشترک پس از افزایش نرخ سود، جنگ روسیه و اوکراین و افزایش هزینه تبادل ارزی بر پایه دلار مجددا میان اعضای بریکس مطرح شده است.

اعضای بریکس خواستار افزایش معاملات بر اساس پول کشورهای عضو و ایجاد سازوکار مشترک تبادل پولی میان خود هستند. در همین رابطه، برخی کشورهای این گروه معاملات تجاری دوجانبه را با پول خود آغاز کرده‌اند.

با افزایش تجارت میان اعضای بریکس طی پنج سال اخیر به 422 میلیارد دلار و افزایش تولید ناخالص ملی اعضای این مجموعه به 26 تریلیون دلار (حدود یک چهارم تولید ناخالص جهانی)، بحث افزایش سرمایه و نقش بانک سرمایه‌گذاری مشترک کنونی نیز از مسائل مطرح در نشست آتی بریکس خواهد بود.

بانکی که اعضای بریکس در سال 2015 با هدف جایگزین بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول تاسیس کردند، به‌دلیل تحریم‌های غرب علیه روسیه، نقش و تاثیر آن به‌شدت کاهش یافت.

موضوع «امنیت غذایی» به‌ویژه پس از اقدامات هند و روسیه و افزایش جهانی قیمت مواد غذایی، از دیگر موضوع‌های مهم در نشست آینده بریکس خواهد بود.

هند با ممنوعیت صادرات برنج با هدف حمایت از بازار داخلی و روسیه با خروج از توافق صادرات غلات با اوکراین، به افزایش قیمت‌های جهانی مواد غذایی دامن زدند.

اقدامات مذکور شرایط غذایی در کشورهای فقیر را بحرانی کرد. این در حالی است که اعضای بریکس همواره شعار حمایت از کشورهای فقیر را سر می‌دهند و خود را حامی حقوق این کشورها عنوان می‌کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید