احتمال تبدیل‌شدن جنگ روسیه و اوکراین به یک درگیری طولانی مدت

«وال استریت ژورنال»: تحقق هدف اصلی از حمله اوکراین برای بازپس‌گیری اراضی اشغالی خود به دلیل محدودیت میزان حمایت غرب نامحتمل به‌نظر می‌رسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

پس از گزارش‌ها مبنی بر شکست ضد حمله اوکراین در بازپس‌گیری اراضی تحت اشغال روسیه، کارشناسان غربی هشدار دادند که جنگ میان دوکشور ممکن است به یک درگیری طولانی‌مدت در بازه‌ای چندین ساله تبدیل شود.

به گزارش روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال»، این وضعیت نه فقط ناشی از کندی پیشروی در خط مقدم جبهات، بلکه به این دلیل است که هیچ یک از بازیگران اصلی، اهداف سیاسی قابل دستیابی روشنی ندارند.

به نوشته این روزنامه، تحقق هدف اصلی از ضد حمله اوکراین برای پس‌گرفتن اراضی اشغالی خود به دلیل محدودیت میزان حمایت غرب، نامحتمل به‌نظر می‌رسد.

تدوین سناریوی پایان جنگ

این در حالی است که برخی از مسئولان غربی سرگرم تدوین سناریوهایی برای پایان‌دادن به جنگ هستند ولی ظواهر گویای آن است که این سناریوها تناسب چندانی با اهداف کی‌یف و مسکو ندارند.

اهداف اعلام شده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه هنوزهم انعطاف‌پذیر بیشتری داشته و از «مقابله با طرح‌های امپریالیستی زیاده‌طلبانه» تا اشغال مساحت بزرگتری از اوکراین را دربر می‌گیرد.

در ادامه گزارش «وال استریت ژورنال» آمده است که «هدف بلندمدت پوتین برای بازگرداندن اوکراین به کنترل مسکو، در حال حاضر غیر واقعی به نظر می‌رسد، اما اوکراینی‌ها براین باورند که او دستاوردهای کوچک را صرفاً گام‌هایی برای تحقق این هدف تلقی می‌کند و چنین رویکردی، هرگونه صلح مبتنی بر امتیازدهی را ضعیف و تزلزل‌پذیر می‌سازد.»

در اوایل سال جاری، واشینگتن، برلین و دیگر کشورها امیدوار بودند با موقفیت ضدحمله کی‌یف، علیه نیروهای روسی در جنوب و شرق اوکراین، فضایی برای گفت‌وگو در پاییز سال جاری ایجاد شود.

ارزیابی‌های اطلاعاتی بدبینانه

شکست‌های سنگین نیروهای اوکراینی و پیشروی کند آنها اما، ارزیابی‌های اطلاعاتی ایالات متحده را به سوی بدبینی سوق داده و پرسش‌های زیادی را در مورد توانایی نیروهای اوکراینی برای شکستن خطوط دفاعی روسیه و رسیدن به سواحل به عنوان هدف استراتژیک کلیدی برای کی‌یف، ایجاد کرده است.

این سردرگمی و دو دلی در مورد اهداف غرب، هفته گذشته در سخنان مقامات ارشد «ناتو» در مورد ایده جدید دیپلمات‌های اروپایی نمود یافت. بر أساس این ایده، اوکراین باید از اراضی تحت کنترل روسیه در ازای پیوستن به «ناتو» برای محافظت اراضی یاقی‌مانده خود، چشم‌پوشی کند.

این مقام مسئول «ناتو» متعاقبا از سخنان خود پوزش خواست و تصریح کرد که افکار عمومی غرب به این ایده متمایل است که اوکراین به تنهایی باید شروط صلح قابل قبول را معین کند.

به گزارش «وال استریت ژورنال» با این حال بسیاری از مقامات غربی «بدور از محافل علنی»، باور ندارند که ایالات متحده و متحدانش بتوانند تعیین هدف و شرایط صلح را به کی‌یف واگذار کنند.

آنها از این بابت نگرانند که اهداف «افراطی» کی‌یف باعث جنگی بی‌پایان شود.

این مسئولان سعی دارند با دادن «هدیه‌ای فریبنده» مانند عضویت در «ناتو» یا اتحادیه اروپا و وعده ارائه کمک‌های نظامی و اقتصادی درازمدت، اوکراین را به قبول از دست‌دادن عملی برخی از خاک خود ترغیب کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید