عبور چند جنگنده‌ چینی از خط میانی تنگه تایوان

واشینگتن با تاکید بر اینکه همه تحرکات چین را زیر نظر دارد از پکن خواست تا تمرینات نظامی در اطراف جزیره را متوقف کرده و از اعمال فشار بر تایوان خودداری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

وزارت دفاع تایوان، صبح یکشنبه 29 مرداد اعلام کرد که 25 جنگنده نیروی هوایی چین طی 24 ساعت گذشته از خط مرکزی تنگه تایوان عبور کرده‌اند.

چین چند روز گذشته تمرینات نظامی گسترده‌ای را در اطراف جزیره تایوان آغاز کرده است.

بر اساس نقشه‌ای که وزارت دفاع تایوان منتشر کرد، جنگنده‌های چینی Su-30 و J-11 از خط میانی تنگه تایوان عبور کردند.

ایالات متحده روز گذشته پس از آغاز تمرینات نظامی چین در اطراف جزیره تایوان از پکن خواست تا فشار بر تایوان را متوقف کند.

این تمرینات در واکنش به سفر ویلیام لای، معاون رئیس جمهوری تایوان، به ایالات متحده انجام می‌گیرد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «ما از پکن می‌خواهیم فشار نظامی، دیپلماتیک و اقتصادی بر تایوان را متوقف کند و در عوض وارد گفت‌وگوی معنادار با تایوان شود».

این بیانیه افزود که ایالات متحده مانورهای نظامی چین را به دقت زیر نظر دارد.

هشدار جدی چین

چین روز شنبه رزمایش نظامی، هوایی و دریایی را در اطراف جزیره تایوان انجام داد. پکن این مانورهای نظامی که پس از سفر کوتاه ویلیام لای، به ایالات متحده، صورت می‌گیرد، را «هشدار جدی» عنوان کرده است.

لای که نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تایوان و از مخالفان سرسخت درخواست پکن برای الحاق جزیره به شمار می‌رود، روز جمعه از سفر خود به ایالات متحده و پاراگوئه، بازگشت.

چین از سفر ویلیام لای به ایالات متحده واکنش نشان داد و روز شنبه مجدداً با توصیف لای به شخصی «مشکل‌ساز» هشدار داد که «اقدامات قاطعانه و جدی برای «حفاظت از حاکمیت ملی» بر جزیره تایوان اتخاذ می‌کند.

خبرگزاری رسمی «شین‌هوا» به نقل از شی یی، سخنگوی ارتش، گفت که فرماندهی شرق ارتش آزادی‌بخش خلق «گشت‌بانی مشترک هوایی، دریایی و تمرین‌های نظامی نیروهای دریایی و هوایی در اطراف جزیره تایوان را روز شنبه آغاز کرد».

از سوی دیگر تایوان اعلام کرد که 42 فروند جنگنده از 9 صبح به وقت محلی (01:00 به وقت گرینویچ) وارد منطقه پدافند هوایی این کشور شده‌اند.

تایوان همچنین اعلام کرد که هشت کشتی جنگی چینی نیز در این رزمایش‌ها شرکت کرده‌اند.

وزارت دفاع تایوان در بیانیه‌ای اعلام کرد که طی 24 ساعت گذشته 25 فروند از این هواپیماها از خط میانی تنگه تایوان عبور کرده‌اند.

خبرگزاری چین اعلام کرد که این رزمایش‌ها در «آب‌ها و حریم هوایی شمال و جنوب غربی جزیره تایوان با هدف آزمایش توانایی ارتش آزادیبخش خلق در کنترل مناطق هوایی و دریایی در شرایط واقعی نبرد انجام شد».

تایوان محکوم کرد

دولت تایوان اما این رزمایش چین را «رفتاری غیرمنطقی و تحریک آمیز» از سوی پکن توصیف کرده و آن را به شدت محکوم کرد.

تایوان در بیانیه خود افزود که «نیروهای خود را برای پاسخ به مرز خود با چین فرستاده است.»

چین تایوان را بخشی از خاک خود می‌داند و می‌گوید این جزیره را حتی با زور هم که شده به سرزمین خود باز می‌گرداند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید