نخست‌وزیر جدید نیجر: اتفاقی برای پرزیدنت بازوم نخواهد افتاد

روزنامه نیویورک تایمز گزارش داد رهبران کودتای نیجر تهدید کردند اگر کشورهای آفریقایی برای بازگرداندن بازوم به مداخله نظامی متوسل شوند او را خواهند کشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علی محمد الامین زین، نخست‌وزیر جدید نیجر، جمعه 27 مرداد اعلام کرد ژنرال‌هایی که در کودتای 26 جولای، محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر را سرنگون کردند، آسیبی به او نخواهند رساند.

زین در مصاحبه با روزنامه «نیویورک تایمز» درباره سرنوشت رئیس جمهوری برکنارشده گفت: «هیچ اتفاقی برای او نخواهد افتاد، زیرا سنت خشونت نزد ما در نیجر وجود ندارد.»

زین، بالاترین مقام غیرنظامی منصوب‌شده توسط کودتاچیان، همچنین تاکید کرد که رهبران کودتا در نیجر هیچ قصدی برای همکاری با روسیه یا مزدوران «واگنر» تحت حمایت کرملین ندارند.

قطع آب و برق

نیویورک تایمز گزارش داد که رهبران کودتا، آب و برق خانه بازوم را که از زمان سرنگونی در آنجا نگهداری می‌شود، قطع و تهدید کردند که اگر کشورهای آفریقایی برای بازگرداندن او به مداخله نظامی متوسل شوند، او را خواهند کشت.

به گفته یک مقام اروپایی، بولا تینوبو، رئیس جمهوری نیجریه، نسبت به «پیامدهای جدی» در صورت وخیم‌ترشدن سلامتی بازوم، هشدار داد.

استفان دوجاریک، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل، در پاسخ به پرسش خبرنگاران در نیویورک در مورد سلامتی بازوم و این که آیا او هنوز زنده است، گفت: «من با کسی صحبت کردم که به طور منظم با او صحبت می‌کند. بله، تا آنجا که ما می‌دانیم، زنده است و ما هیچ نشانه‌ای از زنده نبودن او نداریم.»

نیویورک تایمز از علی الامین زین که در 7 آگوست به عنوان نخست‌وزیر نیجر منصوب شد، درباره سرنوشت 1100 سرباز آمریکایی و 1500 سرباز فرانسوی که با همکاری ارتش نیجر به عنوان بخشی از عملیات ضد تروریسم در حال نبرد هستند، پرسید.

این اقتصاددان تحصیل‌کرده فرانسه که در دولت‌های قبلی نیجر به عنوان وزیر دارایی خدمت کرده، با ستایش از «موضع بسیار منطقی» کاخ سفید در تلاش برای حل بحران از طریق دیپلماسی به‌جای کاربرد زور گفت: «زمان بررسی» چنین شراکت‌های نظامی، فرا خواهد رسید.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید