لاوروف: تسلیحات اتمی روسیه برای بازدارندگی از تهدیدات خارجی است

رئیس جمهوری روسیه پیشتر تاکید کرد که تسلیحات اتمی برای حفظ امنیت و وجود دولت روسیه ساخته شدند اما هم اکنون ضرورتی برای بکارگیری آنها وجود ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه تصریح کرد که تسلیحات اتمی این کشور برای بازدارندگی از هر گونه تهدید خارجی و امنیتی علیه مسکو است.

خبرگزاری «تاس»، شامگاه جمعه 27 مرداد به نقل از لاوروف اعلام کرد: «در اختیار داشتن تسلیحات اتمی تنها راهکار ممکن برای بازدارندگی برابر برخی تهدیدهای خارجی علیه امنیت روسیه است.»

لاوروف با اشاره به سخنان اخیر طرف‌های خارجی پیرامون نقش تسلیحات اتمی در سیاست خارجی روسیه گفت: «شرایط بکارگیری تسلیحات اتمی در دکترین امنیتی روسیه اعلام شده است. باید تاکید کنم که رویکرد اتمی دولت روسیه ماهیتی کاملا دفاعی دارد.»

وزیر خارجه روسیه تاکید کرد که «حفظ آمادگی نیروهای اتمی روسیه بسیار ضروری است زیرا به حفظ حاکمیت و یکپارچگی سرزمینی ما کمک می‌کند و مانع تجاوز به روسیه و متحدان مسکو می‌شود.»

او خاطرنشان کرد که تحولات بحران اوکراین، صحت نگرانی‌های روسیه در این باره را تایید می‌کند.

لاوروف یادآوری کرد، روسیه به عدم آغاز جنگ اتمی پایبند است و می‌داند که در چنین جنگی برنده‌ای وجود ندارد.

وزیر خارجه روسیه اظهار داشت که چنین نظری را فرماندهان نیروی اتمی روسیه در ابتدای سال 2022 اعلام کردند. با این حال، در شرایط کنونی رویکرد ما از اهمیت مضاعفی برخوردار شده است.

لاوروف افزود که «ضروری است دو قدرت اتمی با یکدیگر درگیر نشوند چرا که احتمال بکارگیری تسلیحات اتمی در این درگیری وجود دارد. به همین دلیل، و با توجه به شرایط کنونی، قدرت‌های اتمی باید به توافقات پیشین پایبند بمانند و از خود خویشتنداری نشان دهند.»

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در ژوئن گذشته طی کنفرانس اقتصادی در سن پترزبورگ تصریح کرد که روسیه در صورت تهدید امنیت و یکپارچگی خود می‌تواند از تسلیحات اتمی استفاده کند.

با این حال پوتین ادامه داد که مسکو در حال حاضر به چنین اقدامی نیاز ندارد.

رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که «تسلیحات اتمی برای حفظ امنیت و وجود دولت روسیه ساخته شدند اما هم اکنون ضرورتی برای بکارگیری آنها وجود ندارد.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید