رزمایش‌ هشداردهنده چین در اطراف تایوان با واکنش تایپه مواجه شد

سخنگوی ارتش چین گفت این رزمایش‌ به‌مثابه هشدار جدی به همدستی جدایی‌طلبان خواستار استقلال تایوان با عوامل خارجی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از سفر کوتاه ویلیام لای، معاون رئیس جمهوری تایوان به ایالات متحده، چین رزمایش‌ خود در اطراف این جزیره را از شنبه 28 مرداد آغاز و آن را به منزله «هشداری جدی» تلقی کرد.

شی یی، سخنگوی ارتش چین گفت که فرماندهی بخش شرقی ارتش آزادیبخش خلق چین، «گشتی‌های هوایی و دریایی مشترک و تمرینات نظامی نیروی دریایی و هوایی را در اطراف جزیره تایوان آغاز کرده است.»

به گزارش خبرگزاری رسمی چین «شینخوا»، او همچنین افزود که این رزمایش‌ با هدف آزمایش قدرت ارتش در «کنترل 16 منطقه هوایی و دریایی» و نبرد «در شرایط واقعی» انجام می‌شود.

به گفته شی یی، این رزمایش‌ به‌مثابه «هشدار جدی به همدستی جدایی‌طلبان خواستار استقلال تایوان با عوامل خارجی است.»

از سوی دیگر، وزارت دفاع تایوان، رزمایش‌ چین در نزدیکی جزیره را به شدت محکوم و تاکید کرد که نیروهای لازم را برای پاسخ، اعزام خواهد کرد.

این وزارتخانه در بیانیه‌ای با تاکید بر این که نیروهایش از توانایی، عزم و اعتماد به نفس برای تضمین امنیت ملی برخوردارند، اعلام کرد که این رزمایش‌ به برقراری صلح و ثبات در تنگه تایوان کمک نمی‌کند و رویکرد نظامی گری چین را نشان می‌دهد.

لای که نامزد پیشتاز انتخابات ریاست جمهوری سال آینده تایوان به‌شمار می‌رود، در جریان سفر خود به پاراگوئه، در نیویورک توقف کرد و در راه بازگشت نیز مجددا در سانفرانسیسکو توقف داشت.

پکن پیشتر از لای به عنوان فردی «مشکل‌ساز» یاد کرد و متعهد شد که «اقدامات قاطع و قوی برای حفاظت از حاکمیت ملی خود» اتخاذ خواهد کرد.

چین سال گذشته در واکنش به سفر نانسی پلوسی، رئیس وقت مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان، همچنین دیدار تسای اینگ ون، رئیس جمهوری تایوان با قانونگذاران ارشد آمریکایی در جریان سفرش به ایالات متحده، رزمایش‌های گسترده‌ای برگزار کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید