بورل بر حمایت تسلیحاتی اتحادیه اروپا از اوکراین تاکید کرد

جوزپ بورل: کشورهای اروپایی خواستار مذاکرات صلح در خصوص اوکراین هستند مشروط بر این که این مذاکرات طرف قربانی و متجاوز را معین کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با وجود پیش‌بینی‌ نه‌چندان خوش‌بینانه نسبت به نتایج ضدحمله اوکراین علیه روسیه از آغاز ژوئن گذشته، اتحادیه اروپا بر تداوم حمایت تسلیحاتی خود از کی‌یف تاکید ورزید.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، شنبه 28 مرداد در مصاحبه با روزنامه اسپانیایی «ال‌پائیس» تصریح کرد که مخالفت با تسلیح اوکراین، صلح را به ارمغان نمی‌آورد.

بورل تاکید کرد که کشورهای اروپایی خواستار مذاکرات صلح در خصوص اوکراین هستند، مشروط بر این که این مذاکرات طرف قربانی و متجاوز (در اشاره به مسکو) را به رسمیت بشناسد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تاکید کرد که جنگ روسیه و اوکراین، باعث نزدیکی و نه دوری کی‌یف به اتحادیه اروپا شد.

این اظهارات در پی ارزیابی‌های اطلاعاتی پیشین آمریکا مبنی بر نارضایتی غرب از ناکارآمدی ضدحمله اوکراین و زیر سئوال‌رفتن نتیجه حمایت‌های پولی و نظامی غرب از کی‌یف بیان شد.

مواضع مذکور با واکنش وزارت خارجه روسیه در محکوم کردن فراخوان‌های غرب برای صلح، همزمان گردید که آن را «ترفندی» برای خریداری زمان برای نیروهای اوکراینی ارزیابی کرد.

از سویی، سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد که «مسکو درخواست‌ غرب برای گفت‌وگو در این زمینه را یک ترفند تاکتیکی با هدف دادن فرصت به نیروهای خسته اوکراینی و سازماندهی و ارسال مجدد تسلیحات و مهمات برای آن‌ها قلمداد می‌کند.»

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین در فوریه 2022، اروپا با قدرت تمام از کی‌یف حمایت سیاسی و نظامی کرد و بارها اعلام کرده که تا شکست روسیه به این حمایت نظامی ادامه خواهد داد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید