آمریکا همزمان با اعزام سفیر جدید به نیجر بر عدم‌ تغییر موضع خود تاکید کرد

متیو میلر: سفیر جدید آمریکا به‌منظور تسریع دست‌یابی به راه‌حل سیاسی و تمرکز بر محافظت از حاکمیت قانون اساسی پس از وقوع کودتا، به نیجر اعزام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در اقدامی که احتمالا خشم فرانسه را برانگیخته، وزارت خارجه آمریکا از رسیدن «کاتلین فیتزجیبونس»، سفیر جدید ایالات متحده به نیامی پایتخت نیجر خبر داد.
بنا بر این بیانیه سفیر جدید واشینگتن اما رسما استوارنامه خود را به دلیل «بحران سیاسی جاری» در نیجر تقدیم نخواهد کرد.
متیو میلر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا شنبه 28 مرداد در بیانیه‌ای ضمن اعلام رسیدن سفیر جدید آمریکا به نیجر تاکید کرد:«این منعکس کننده تغییری در موضع سیاسی ما نیست ولی در پاسخ به ضرورتی است که حضور رهبری عالی در نمایندگی ما در شرایط کنونی را ایجاب می‌کند».
میلر گفت که سفیر جدید آمریکا به‌منظور تسریع دست‌یابی به راه‌حل سیاسی و تمرکز بر محافظت از حاکمیت قانون اساسی پس از وقوع کودتا، به نیجر اعزام شده است.

«بازوم رئيس منتخب است»

کاخ سفید چهارشنبه گذشته مجددا تاکید کرد که محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر است که از طریق روندی دمکراتیک روی کار آمده که باید او و خانواده‌اش آزاد شده و به قدرت بازگردد.
آمادگی برای مداخله نظامی
اعزام سفیر آمریکا به نیامی پس از آن صورت می‌گیرد که جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» جمعه اعلام کرد که «آماده مداخله» در نیجر است و زمانی را بدون اعلام آن، برای دست زدن به چنین اقدام نظامی تعیین کرده است.
عبدالفتاح موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت در «اکوواس» روز گذشته تاکید کرد که نیروهای این بلوک به‌محض فرمان، برای مداخله نظامی در نیجر آمادگی دارند.
فرانسه اما تصمیم گرفته که نیروهای خود را در نیجر ابقا کند. پاریس مکررا هر گونه قصد خود برای تخلیه سربازانش از نیجر به خاک چاد را تکذیب کرده است.
در همین راستا وزارت خارجه فرانسه مجددا تاکید کرده که تصمیمات اتخاذ شده از سوی شورای نظامی برآمده از کودتای نیجر را به رسمیت نمی‌شناسد.
این وزارت‌خانه همچنین توضیح داد که حضور نیروهای فرانسوی در نیجر بنا به درخواست حکومت قانونی نیجر و در چارچوب توافق‌نامه‌هایی که برای محافظت از این کشور در برابر تروریسم امضا شده است.
شایان ذکر است که گروهی از افسران گارد ریاست جمهوری نیجر در 26 ژوئیه سال جاری کودتایی را علیه محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب این کشور انجام داده و او را به همراه اعضای خانواده‌اش در اقامتگاه کاخ ریاست جمهوری محبوس کردند.
این گروه از نظامیان پس از دست زدن به کودتا تعلیق عمل به قانون اساسی، تاسیس شورای ملی نجات میهن و سپس تشکیل حکومتی شامل نظامیان و غیرنظامیان را اعلام کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید