کره شمالی به استفاده از «خشونت فزاینده» در جاه‌طلبی‌های اتمی خود متهم شد

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت بسیاری از موارد نقض که من به آنها اشاره دارم شامل حمایت از نظامی شدن فزاینده جمهوری دموکراتیک خلق کره می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کره شمالی، پنجشنبه 27 مرداد در شورای امنیت سازمان ملل متحد متهم شد که به منظور توسعه برنامه‌های تسلیحات هسته‌ای و بالستیک خود تحت تحریم‌های بین‌المللی، مرتکب نقض «هولناک» حقوق بشر علیه مردم این کشور شده است.

آمریکا در سازمان ملل از کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی به دلیل استفاده از «سرکوب، وحشیگری و حاکمیت تمامیت‌خواهانه» برای ساخت غیرقانونی تسلیحات هسته‌ای و موشک‌های بالستیک، انتقاد کرد.

به درخواست ایالات متحده که ریاست شورای امنیت در ماه اوت را بر عهده دارد، این جلسه علنی به مدت دو ساعت، به بررسی حقوق بشر در کره شمالی اختصاص یافت که اولین اجلاس از این دست از سال 2017 است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، از نیویورک در بیانیه ای که برای خبرنگاران قرائت کرد، «نقض حقوق بشر و نقض قطعنامه های مرتبط با سلاح‌های کشتار جمعی و توسعه موشک‌های بالستیک توسط جمهوری دموکراتیک خلق کره» را محکوم کرد.

نظامی‌گری فزاینده

فولکر تورک، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل نیز طی یک سخنرانی ویدیویی اعلام کرد که «بسیاری از موارد نقض که من به آنها اشاره دارم، شامل حمایت از نظامی شدن فزاینده جمهوری دموکراتیک خلق کره می‌شود.»

تورک افزود: «استفاده گسترده از کار اجباری در ارتباط با زندانیان سیاسی و دانش‌آموزان برای برداشت محصول و مصادره دستمزد کارگران در خارج از کشور، همه این‌ها در راستای حمایت از دستگاه نظامی دولت و توانایی آن در ساخت تسلیحات قرار دارد.»

موضع پکن

در همین رابطه، چین اعلام کرد که با نشست عمومی 15 عضو شورای امنیت درباره تخلفات کره شمالی، مخالف است ولی هیچ تلاشی برای جلوگیری از برگزاری نشست روز پنجشنبه انجام نداد.

چین چهار بار در فاصله سال‌های 2014 تا 2017 در ممانعت از برگزاری جلسات عمومی در مورد همین موضوع، شکست خورده است.

کره شمالی از سال 2006 تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد که در سال 2017 سه بار تشدید شد.

این در حالی است که شورای امنیت از سال 2017 بر سر کره شمالی دچار اختلاف است.

چین و روسیه در مه 2022، پیش‌نویس قطعنامه‌ای مبنی بر اعمال تحریم‌های جدید علیه پیونگ‌یانگ را وتو کردند ولی به‌رغم آزمایش‌های موشکی متعدد کره شمالی، از آن زمان تاکنون هیچ پیش‌نویس قطعنامه یا بیانیه‌ای توسط شورای امنیت، تصویب نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید