واشینگتن با ارسال جنگنده‌های اف-16 به اوکراین موافقت کرد

رئیس جمهوری آمریکا در ماه می گذشته با برنامه آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جنگنده‌های اف-16 موافقت کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام آمریکایی، شامگاه پنج‌شنبه 26 مرداد اطلاع داد که ایالات متحده با ارسال جنگنده‌های اف-16 از دانمارک و هلند به اوکراین پس از اتمام آموزش خلبانان اوکراینی موافقت کرده است.

این مقام خاطرنشان کرد، واشینگتن رسما به دانمارک و هلند اعلام کرده که سریعا به درخواست انتقال جنگنده‌های اف-16 به اوکراین، به محض پایان آموزش خلبان اوکراینی پاسخ مثبت خواهد داد.

دانمارک و هلند پیشتر خواستار ضمانت آمریکا برای انتقال هر گونه جنگنده و هواپیمای نظامی به اوکراین شده بودند.

قرار بود ائتلافی از 11 کشور در ماه جاری میلادی آموزش خلبانان اوکراینی برای جنگنده‌های اف-16 را در دانمارک آغاز کنند.

ترویلز پولسن، سرپرست وزارت دفاع دانمارک در ژوییه گذشته ابراز امیدواری کرد که آموزش خلبانان اوکراینی تا پایان سال 2024 با موفقیت انجام شود.

دانمارک و هلند، دو کشور عضو پیمان ناتو، آموزش خلبان اوکراینی، همچنین آموزش تیم‌های پشتیبانی و نحوه نگهداری و تعمیر جنگنده‌های اف-16 را برای استفاده ارتش اوکراین از این جنگنده‌ها در جنگ جاری با روسیه برعهده دارند.

نظر بلینکن

مقام آمریکایی مذکور تاکید کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده دو نامه به همتایان دانمارکی و هلندی خود درباره موافقت واشینگتن با درخواست تحویل جنگنده اف-16 و آموزش خلبانان اوکراینی ارسال کرده است.

بلینکن در این دو نامه ضمن موافقت آمریکا با ارسال جنگنده به اوکراین، تاکید کرد که «بسیار ضروری است که اوکراین بتواند از خود برابر حمله نظامی خصمانه و نقض تمامیت ارضی خویش توسط روسیه، دفاع کند.»

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در ماه می گذشته با برنامه آموزش خلبانان اوکراینی برای استفاده از جنگنده‌های اف-16 موافقت کرد. قرار است به‌زودی یک مرکز آموزشی در این زمینه در رومانی نیز آغاز به کار کند.

مقامات اوکراینی از ماه‌های اول حمله روسیه به خاک کشورشان خواستار تحویل جنگنده‌های آمریکایی پیشرفته از جمله اف-16 برای افزایش توان دفاعی خود برابر ارتش روسیه شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید