لوکاشنکو: نیروهای روسیه در آغاز جنگ از بلاروس وارد خاک اوکراین شدند

الکساندر لوکاشنکو: پوتین انگیزه‌ای برای ترغیب بلاروس به ورود به جنگ اوکراین ندارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس پنج‌شنبه، 26 مرداد اذعان کرد که «برخی از واحدهای نیروهای مسلح روسیه در آغاز جنگ، از مرز بلاروس وارد خاک اوکراین شده‌اند.»

به گزارش «العربیه»، لوکاشنکو در مصاحبه‌ای با «دیانا پانچنکو»، روزنامه‌نگار اوکراینی طرفدار روسیه که در «یوتیوب» منتشر شد، گفت: «این‌که چرا نیروهای روسی از مرز بلاروس و اوکراین در منطقه چرنوبیل عبور کردند را از ولادیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین بپرسید.»

او گفت که «تنها یک تهدید می‌تواند وجود داشته باشد، تجاوز به کشور ما» و هشدار داد که کشورش به هرگونه تجاوزی که از سوی اوکراین، لهستان، لیتوانی، لتونی یا کشورهای حوزه بالتیک انجام شود، با هر آنچه در اختیار دارد، «فوراً» پاسخ خواهد داد.

او گفت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، انگیزه‌ای برای ترغیب بلاروس به پیوستن به جنگ اوکراین ندارد.
رئیس جمهور بلاروس افزود: «درگیر کردن بلاروس، چه چیزی را به همراه خواهد داشت؟ هیچ چیز.»

لوکاشنکو تاکید کرد: «اگر شما اوکراینی‌ها از مرز ما عبور نکنید، ما هرگز در این جنگ شرکت نخواهیم کرد. اما ما همیشه به روسیه کمک خواهیم کرد، چون آنها متحدان ما هستند.»

لهستان به تازگی بزرگترین رژه نظامی تاریخ خود را در سالروز متوقف شدن اتحاد جماهیر شوروی برگزار کرد و آن را پیامی بازدارنده به مسکو و بلاروس خواند.

لهستان همچنین هفته قبل نیز اعلام کرد که 10 هزار سرباز جدید به مرزهای مشترک خود با بلاروس می‌فرستد.

لوکاشنکو با تاکید بر اینکه روسیه قبلاً به اهداف خود در «عملیات نظامی ویژه» دست یافته است، خاطر نشان کرد که «اوکراین پس از پایان این جنگ هرگز به اندازه قبل از جنگ با روسیه تهاجمی رفتار نخواهد کرد.»

او از دو طرف جنگ خواست که پشت میز مذاکره بنشینند و «آماده گفت‌وگو در مورد همه موضوعات از جمله آینده اوکراین، کریمه و سایر مناطق ضمیمه شده به روسیه باشند.»

رئیس‌ جمهوری بلاروس همچنین سه‌شنبه، 24 مرداد گفت که استقرار سلاح‌های هسته‌ای در این کشور پاسخی مناسب به نظامی‌سازی اروپای شرقی است.

او افزود که استقرار سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی، ابتکارات صلح‌آمیز مطرح شده از سوی طرف بلاروس برای از سرگیری گفت‌وگو درباره امنیت اروپا و جهان را لغو نمی‌کند.

وی به خطر فزاینده استفاده از سلاح‌های کشتار جمعی از جمله تحریکات با استفاده از سلاح‌های هسته‌ای و بیولوژیکی اشاره کرد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه در مارس گذشته اعلام کرد که کشورش سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی را در بلاروس مستقر خواهد کرد و ساخت یک انبار ذخیره‌سازی را ظرف چند ماه تکمیل خواهد کرد.

شبکه «روسیا 24» به نقل از پوتین در آن زمان گفت که کشورش 10 فروند هواپیما در بلاروس مستقر کرده است که قادر به حمل تسلیحات هسته‌ای تاکتیکی هستند و در عین حال تاکید کرد که نیروهای روسیه تسلیحات زیادی دارند که هنوز از آنها استفاده نکرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید