جامعه اقتصادی غرب آفریقا برای مداخله نظامی در نیجر اعلام آمادگی کرد

رئیس جمهوری نیجریه: تداوم بی‌اعتنایی رژیم نظامی نیجر، به وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده و در حبس خانگی این کشور، «عواقب سنگینی» در پی خواهد داشت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نمایندگان جامعه اقتصادی غرب آفریقا «اکوواس» در نشست خود در آکرا، پایتخت جمهوری غنا درباره مداخله نظامی در نیجر با هدف بازگرداندن نظم و حاکمیت قانون به این کشور به توافق رسیدند.

این بلوک غرب آفریقا با تاکید بر این که مداخله نظامی بهترین گزینه آن نبوده بلکه ناچار به اتخاذ آن شده است، از اعلام زمان مورد توافق برای آغاز دخالت نظامی در نیجر خودداری کرد.

اعضای بلوک غرب آفریقا همچنین خواستار آزادی فوری محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر و خانواده او شدند.

هشدار درباره وخامت حال بازوم

پیش از این اکوواس درباره وخامت حال محمد بازوم و «عواقب سنگین» آن برای کودتاگران هشدار داده بود.

یک مقام اروپایی روز جمعه، 27 مرداد به «خبرگزاری فرانسه» گفت، رئیس جمهوری نیجریه، بولا تینوبو، هشدار داده است تداوم بی‌اعتنایی رژیم نظامی نیجر، به وخیم‌تر شدن وضعیت سلامتی محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده و در حبس خانگی این کشور، «عواقب سنگینی» در پی خواهد داشت.

رهبر نیجریه، رئیس بلوک منطقه‌ای اکوواس که مخالف کودتای نیجر است، طی تماسی تلفنی با چارلز میشل، رئیس پارلمان اروپا، گفت: «شرایط بازداشت پرزیدنت بازوم در حال بدتر شدن است.»

پیش از این، این مقام اتحادیه اروپا به اشتباه هشدار درباره «عواقب شدید» را به میشل نسبت داده بود.

بازوم، 63 ساله، بیست و ششم ژوئیه در پنجمین کودتای نیجر از زمان استقلال آن از فرانسه در سال 1960، توسط اعضای گارد ریاست جمهوری خود بازداشت شده و به‌همراه اعضای خانواده‌اش در کاخ ریاست جمهوری در حبس به سر می‌برد.

گزارش‌ها حاکی از این است که بازوم و خانواده‌اش حتی از آذوقه کافی برای گذراندن روزهای حصر برخوردار نیستند و اخیرا نیز کودتاگران اعلام کرده‌اند که محمد بازوم را تحت تعقیب قضایی قرار داده و محاکمه خواهند کرد.

همزمان، رئیس جمهوری نیجریه بر عزم و اراده سیاسی «اکوواس» برای اقدام مشترک تاکید کرد: «اکوواس تحریم‌های خود را به‌‌رغم تأثیر اقتصادی آن بر برخی از کشورهای منطقه ابقا خواهد کرد.»

حمایت اتحادیه اروپا از «اکوواس»

در مقابل چارلز میشل نیز «حمایت کامل اتحادیه اروپا از تصمیمات اکوواس و همچنین محکومیت قاطعانه کودتای غیرقابل قبول نظامیان در نیجر» را تکرار کرد.

اتحادیه اروپا از زمان کودتای نظامی در نیجر، بارها اعلام کرده که مقامات ناشی از کودتا در نیجر را به رسمیت نخواهد شناخت و رئیس جمهوری بازوم که به صورت دموکراتیک انتخاب شده است، رئیس مشروع کشور نیجر باقی می‌ماند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم