آمریکا: بلینکن و بن فرحان برای پایان درگیری در سودان تلاش می‌کنند

بنا اطلاعیه وزارت خارجه آمریکا، بلینکن در تماس تلفنی با همتای سعودی خود درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت خارجه آمریکا، شامگاه پنج‌شنبه 26 مرداد در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده و فیصل بن فرحان، همتای سعودی وی برای پایان‌دادن به درگیری در سودان تلاش می‌کنند.

اطلاعیه همچنین افزوده است: «وزیر خارجه از سعودی برای برگزاری نشست جده پیرامون بحران اوکراین با حضور بیش از 40 کشور قدردانی کرده است.»

بنا به این اطلاعیه، بلینکن در تماس تلفنی با همتای سعودی درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

در نشست اوت گذشته جده برای حل‌وفصل مسالمت‌آمیز و سیاسی بحران اوکراین بیش از 40 کشور جهان از جمله آمریکا، چین، آلمان و هند حضور داشتند اما روسیه در این نشست حضور نیافت.

آندره یرماک، رئیس دفتر رئیس جمهوری اوکراین و رئیس هیئت مشارکت کننده کشورش در نشست جده تصریح کرد که حاضرین در این نشست درباره اصول اساسی برای برقراری صلح عادلانه و پایدار مذاکرات خوبی داشتند و نمایندگان هر کشور به صراحت نظر خود را در این باره ارائه کردند.

پیش از نشست جده، کپنهاگ، پایتخت دانمارک در ماه ژوئن گذشته میزبان نشست مشابهی برای پایان دادن به جنگ میان روسیه و اوکراین بود.

در خصوص بحران سودان، ریاض و واشینگتن به‌دلیل نقض مکرر توافق‌های پیشین آتش‌بس توسط دو طرف درگیری در سودان، مذاکرات پیرامون توقف جنگ در این کشور را تعلیق کردند.

با این حال سعودی و آمریکا تاکید کردند، در صورت رعایت اقدامات اعتمادساز از سوی دو طرف منازعه در سودان، دو کشور میانجی آماده هستند تا دوباره مذاکرات برای توقف جنگ را از سر بگیرند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید