آمریکا، ژاپن و کره جنوبی در کمپ دیوید: «اقدامات خطرناک و تهاجمی» چین محکوم است

کشورهای ایالات متحده، کره جنوبی و ژاپن بر تقویت همکاری‌ها برای مقابله با تهدیدهای امنیتی در منطقه اقیانوس‌های هند و آرام تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، جمعه 27 مرداد در بیانیه‌ای مشترک با ژاپن و کره جنوبی برای محکوم کردن «اقدامات خطرناک و تهاجمی» چین در دریای چین جنوبی از شدیدترین لحن استفاده کرد.

به گزارش «رویترز»، در نسخه کره جنوبی از بیانیه مشترک نشست کمپ دیوید که توسط رویترز مشاهده شده، سه کشور همچنین متعهد شدند که به سرعت با یکدیگر مشورت کنند و پاسخ‌هایشان را به چالش‌ها، تحریکات و تهدیدهای منطقه‌ای که بر منافع مشترک آنها تأثیر می‌گذارد، هماهنگ کنند.

این در حالیست که رئیس جمهوری آمریکا، جو بایدن، جمعه 27 مرداد نشست تاریخی این کشور با ژاپن و کره جنوبی را در «کمپ دیوید» افتتاح کرد تا این سه کشور بر تقویت روابط امنیتی و اقتصادی در زمان افزایش نگرانی‌ها در مورد تهدیدات هسته‌ای مداوم کره شمالی و تحریک‌های نظامی و امنیتی چین در اقیانوس آرام متمرکز شوند.

اشتراک‌نظر ژاپن، کره جنوبی و آمریکا

به گزارش «آسوشیتدپرس»، بایدن در آغاز دیدار با یون سوک یول، رئیس‌جمهوری کره جنوبی و فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن، در محل تفرجگاه ریاست‌جمهوری در مریلند، اعلام کرد که «کشورهای ما قوی‌تر هستند و با کنار هم قرار گرفتن جهان امن‌تر خواهد بود.» او همچنین تاکید کرد که این اعتقادی است که هر سه کشور در آن اشتراک نظر دارند.

رئیس جمهوری آمریکا خطاب به همتایان خود در آن چه که اولین نشست مستقل سران سه کشور نامید، گفت: «می‌خواهم از هر دوی شما به خاطر شجاعت سیاسی شما که شما را به اینجا رسانده تشکر کنم.»

یون نیز حین پیوستن به همتایان آمریکایی و ژاپنی خود گفت: «از امروز به عنوان یک روز تاریخی یاد خواهد شد، جایی که ما پایه نهادی محکم و تعهد به مشارکت سه جانبه را ایجاد کردیم.»

و کیشیدا قبل از گفت‌وگوهای خصوصی گفت: «این واقعیت که ما، سه رهبر، در این راه دور هم جمع شده‌ایم، به اعتقاد من به این معنی است که ما واقعاً از امروز تاریخ جدیدی می‌سازیم. جامعه بین‌المللی در نقطه عطفی از تاریخ قرار دارد.»

معاهده امنیتی

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی با یک تعهد امنیتی جدید موافقت کرده‌اند که سه کشور را متعهد می‌کند در صورت بروز بحران امنیتی یا تهدید در اقیانوس آرام با یکدیگر مشورت کنند. جزئیات مربوط به تعهد جدید «وظیفه مشاوره» با شروع اجلاس آشکار شد.

ناظران می‌گویند که این توافق یکی از چندین تلاش مشترکی است که انتظار می‌رفت رهبران این سه کشور آن را در نشست یک روزه اعلام کنند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی بایدن، روز جمعه اندکی پیش از آغاز اجلاس به خبرنگاران گفت: «کافی است بگوییم، این یک معامله بزرگ است. این یک رویداد تاریخی است و شرایط را برای یک هندو-اقیانوس آرام آرام‌تر و مرفه‌تر و یک ایالات متحده آمریکا قوی‌تر و امن‌تر فراهم می‌کند.»

واکنش چین

حتی قبل از شروع این اجلاس، انتقادات شدیدی را از سوی دولت چین نسبت به این مذاکرات مطرح شده بود.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت خارجه چین روز جمعه به خبرنگاران گفت: «جامعه بین‌المللی درباره اینکه چه کسی تناقض‌آفرینی می‌کند و تنش‌ها را افزایش می‌دهد، قضاوت خاص خود را دارد.»

وانگ گفت: «تلاش‌ها برای تشکیل گروه‌ها و دسته‌های انحصاری مختلف و ایجاد رویارویی بلوکی در منطقه آسیا-اقیانوسیه نامطلوب است و قطعاً باعث بیداری و مخالفت در کشورهای منطقه خواهد شد».

ناتوی آسیایی

جیک سالیوان اما در برابر نگرانی‌های چین، مواضع دیگری را مطرح کرد.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت: «این ناتوی اقیانوس آرام نیست. این مشارکت علیه کسی نیست، برای چیزی است. این برای چشم‌اندازی از منطقه اقیانوس‌های آرام و هند است که آزاد، باز، امن و مرفه باشد.»

همزمان به گزارش خبرگزاری «رویترز»، سالیوان در کنفرانس مطبوعاتی روز جمعه، گفت که «گام‌های مهمی» برای یک همکاری سه‌جانبه امنیتی برداشته شده است.

سالیوان گفت که این گام‌ها شامل یک برنامه تمرین نظامی چند ساله، هماهنگی و یکپارچگی عمیق‌تر در دفاع موشکی بالستیک و بهبود اشتراک‌گذاری اطلاعات، ارتباطات بحران و هماهنگی سیاست‌ها «که همراه با پاسخ به حوادث احتمالی در اقیانوس هند و اقیانوس آرام است» خواهد بود.

او گفت که رهبران همچنین از ابتکارات اقتصادی و امنیت انرژی جدید از جمله مکانیسم هشدار اولیه برای اختلالات زنجیره تامین کالا رونمایی خواهند کرد.

کمپ دیوید یا تفرجگاه ریاست جمهوری آمریکا در 65 مایلی از کاخ سفید جایی بود که پرزیدنت جیمی کارتر، انور سادات، رئیس جمهوری مصر و مناخیم بگین، نخست‌وزیر اسرائیل را در سپتامبر 1978 برای گفت‌و‌گوهایی گردهم آورد که چارچوبی برای یک معاهده صلح تاریخی بین اسرائیل و مصر در مارس 1979 ایجاد کرد.

در بحبوحه جنگ جهانی دوم، پرزیدنت فرانکلین روزولت و وینستون چرچیل، نخست‌وزیر بریتانیا در این تفرجگاه - که در آن زمان به نام «شانگری-لا» شناخته می‌شد - ملاقات کردند تا کارزار ایتالیایی را طراحی کنند که بنیتو موسولینی را از جنگ بیرون می‌کشد.

ناظران می‌گویند که حضور سه متحد در این تفرجگاه تاریخی، نشانه اهمیت گفت‌وگوهایی است که قرار است در این آخر هفته با هدف ترغیب دو متحد آسیایی نزدیک ایالات متحده برای تشدید همکاری‌های امنیتی و اقتصادی با یکدیگر پیش برود؛ رقبایی تاریخی که دیدگاه‌های آنها درباره تاریخ جنگ جهانی دوم که تحت تاثیر سلطه استعماری ژاپن بر شبه‌جزیره کره که از سال 1910 تا 1945 ادامه داشت چندان هم به هم نزدیک نیست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید