نشست سرنوشت‌ساز «اکواس» درباره مداخله نظامی در نیجر

سران «اکواس» از ارتش نیجر خواستند به شرایط برآمده از قانون اساسی احترام گذاشته و قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند تا وضعیت امنیتی کشور بیش از آن بحرانی نشود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به رغم تاکید مکرر سران ارتش کشورهای غرب آفریقا موسوم به «اکواس» مبنی بر اینکه راه حل دیپلماتیک را ترجیح می دهند، این مقامات قصد دارند، پنجشنبه 26 مرداد برای هماهنگی جهت مداخله احتمالی نظامی در نیجر با هدف بازگرداندن حکومت محمد بازوم، رئیس جمهوری برکنار شده این کشور، در غنا با یکدیگر دیدار کنند.

نشست رهبران نظامی در روزهای پنج‌شنبه و جمعه پس از خشونت‌های دوباره در این کشور برگزار می‌شود که طی آن گروه‌های افراطی دست کم 17 سرباز نیجر را در یک کمین در جنوب غربی این کشور به قتل رساندند.

این نشست همچنین پس از آن انجام می شود که «اکواس» از وقوع کودتاهای نظامی دیگر در منطقه نگران است و به همین دلیل تصمیم به تشکیل «نیروی ذخیره» برای پایان دادن به کودتای نیجر گرفته است.

مخاطرات نظامی و سیاسی

در حالی که تحلیلگران تاکید دارند هر گونه مداخله نظامی توسط اکواس خطرات نظامی و سیاسی در بر دارد، این گروه همواره بر گزینه راه حل دیپلماتیک تاکید کرده است.

منطقه ساحل آفریقا بیش از یک دهه است شاهد شورش گروه‌های افراطی است که در سال 2012 در شمال مالی آغاز شد و سپس در سال 2015 به کشورهای نیجر و بورکینافاسو گسترش یافت.

منطقه مرزی میان سه کشور مالی، نیجر و بورکینافاسو چندین بار مورد حمله شورشیان مرتبط با داعش و القاعده قرار گرفت.

خشونت‌ گروه‌های افراطی

خشم مردمی ناشی از خشونت گروه های افراطی، در انجام کودتاهای نظامی در این سه کشور نقش داشته است. نیجر آخرین کشوری بود که 26 ژوئیه 2023 شاهد کودتا علیه محمد بازوم، رئیس جمهوری منتخب این کشور بود.

نظامیانی که قدرت را به دست گرفتند، تاکید کردند که این کودتا نتیجه وخامت اوضاع امنیتی بوده است.

سران «اکواس» از ارتش نیجر خواستند به شرایط برآمده از قانون اساسی احترام گذاشته و قدرت را به غیرنظامیان واگذار کند تا وضعیت امنیتی کشور بیش از آن بحرانی نشود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید