بلوک غرب آفریقا: اگر دیپلماسی شکست بخورد، حمله نظامی به نیجر حتمی است

ارتش حامی کودتای نظامی در تدارک برای مقابله با مداخله نظامی خارجی، در نیامی و سایر شهرهای نیجر کمپین‌هایی را برای جذب نیروهای مردمی داوطلب جنگ به راه‌انداخت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

یک مقام ارشد جامعه اقتصادی غرب آفریقا(ECOWAS)، پنج‌شنبه 26 مرداد گفت که «اگر تلاش‌های دیپلماتیک برای بازگرداندن دموکراسی در نیجر شکست بخورد، این بلوک آماده مداخله نظامی است.»

به گزارش «رویترز»، عبدالفتائو موسی، کمیسر امور سیاسی، صلح و امنیت «اکوواس» که در جمع رؤسای ارکان ارتش‌های کشورهای عضو بلوک غرب آفریقا در غنا سخن می‌گفت، تاکید کرد:«با تمام ابزارهای موجود، حاکمیت قانون اساسی در نیجر برقرار خواهد شد.»

کودتاگران در نیامی، محمد بازوم، رئیس جمهوری نیجر را در 26 ژوئیه از قدرت برکنار کردند و درخواست‌های سازمان ملل، «اکوواس» و قدرت‌های غربی برای عقب‌نشینی و بازگرداندن او به قدرت را نادیده گرفته و به کشتن او در صورت مداخله نظامی خارجی تهدید کرده‌اند.

پس از سرپیچی کودتاگران از درخواست‌ها و بی‌اعتنایی آنها به ضرب‌الاجل تعیین شده، سران کشورهای غرب آفریقا استقرار نیروهای آماده به رزم «ذخیره» را در دستور‌کار قرار دادند.

نیجر به دلیل نقش آن به عنوان مرکزی برای نیروهای خارجی درگیر در مبارزه با شورشیان اسلامگرا در منطقه ساحل و همچنین ذخایر اورانیوم و نفت آن، فراتر از غرب آفریقا، اهمیت استراتژیک دارد.

کشورهای غربی نگرانند که شورای نظامی بر‌آمده از کودتا در نیجر با پیروی از دولت نظامی روی کار آمده در کشور همسایه آن، مالی، با بیرون کردن نیروهای فرانسوی، از استقرار مزدوران گروه روسی واگنر که از کودتای نیجر حمایت کرده‌اند، استقبال کند.

در نیامی پایتخت نیجر، جایی که جمعیت زیادی در تظاهرات علیه بلوک غرب آفریقا و به نفع رهبران کودتا شرکت کرده‌اند، ساکنان محلی مداخله خارجی و ایفای نقش فرانسوی‌ها برای بازگرداندن رئیس جمهوری منتخب مخلوع و دولت غیرنظامی را محکوم کردند.

اما عبدالفتائو موسی، این اتهام که اکوواس توسط فرانسه یا هر قدرت خارجی دیگری تحریک یا ترغیب می‌شود را رد کرد.

فرانسه نیز، اتهامات حکومت نظامی مبنی بر اینکه به دنبال بی‌ثبات کردن کشور یا نقض حریم هوایی این کشور بوده را رد کرده است.

نیروهای فرانسوی به همراه نیروهای آمریکایی، آلمانی و ایتالیایی در نیجر به عنوان بخشی از تلاش‌های بین‌المللی برای مبارزه با شورشیان اسلام‌گرا حضور دارند.

حکومت نظامی نیجر متهم شده است که از ابزار گفت‌وگو برای خرید زمان جهت تثبیت کودتا استفاده می‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید