اوکراین: امیدی به استفاده از جنگنده F-16 در پاییز یا زمستان آینده نیست

به رغم امیدهای زیادی که کی‌یف برای تحویل جنگنده اف-16 برای تغییر معادله جنگ علیه روسیه داشت، به نظر می رسد که اوکراین از دریافت آن ناامید شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
1 دقيقه (Reading time)

یوری اهنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین، شامگاه چهارشنبه 25 مرداد به تلویزیون محلی گفت که این کشور نمی تواند از جنگنده های F-16 ساخت آمریکا در پاییز یا زمستان آینده استفاده کند.

اهنات در مصاحبه‌ای که همزمان از چند شبکه تلویزیونی اوکراینی پخش شد، تصریح کرد: «از قبل واضح بود که ما نمی‌توانیم در پاییز و زمستان آینده با جنگنده‌های F-16 از اوکراین دفاع کنیم».

این اظهارات پس از آن بیان شد که کی‌یف بارها از متحدان غربی خود در ماه‌های گذشته درخواست کرد تا جنگنده‌های F-16 را به این کشور عرضه کنند تا در جنگ علیه روسیه از آنها استفاده شود.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین معتقد بود که استفاده از این سلاح باعث شکست روس‌ها می شود.

جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا ماه می گذشته برنامه‌ آموزش خلبانان اوکراینی برای جنگنده‌های F-16 را تصویب کرد، اما هنوز تاریخی برای ارسال این جنگنده ها اعلام نشده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا ماه گذشته تاکید کرد که نیروهای اوکراینی این جنگنده ها را ظرف چند ماه دریافت خواهند کرد.

غرب که همواره از کی‌یف برابر روسیه حمایت تسلیحاتی می کند، بارها بر عدم تمایل خود به ایجاد رویارویی نظامی مستقیم بین ناتو به رهبری ایالات متحده و مسکو تاکید کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید