تدابیر دفاعی در مرز با بلاروس و پیام بازدارندگی لهستان به مسکو

به گفته وزیر دفاع لهستان این کشور اکنون بیش از 175 هزار سرباز آماده رزم دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

ساعاتی پس از برگزاری بزرگترین رژه نظامی ارتش لهستان که هدف آن ارسال پیام بازدارندگی به روسیه اعلام شد و نیز انتشار خبر اعزام 10 هزار سرباز لهستانی به مرزهای بلاروس در هفته گذشته، لیتوانی، روز چهارشنبه، 25 مرداد، دو گذرگاه از شش گذرگاه مرزی خود با بلاروس را تعطیل کرد.

به گزارش «بی‌بی‌سی»، دولت لیتوانی گفت که این تصمیم در پاسخ به تغییرات در وضعیت ژئوپلیتیکی و تهدیدات امنیت ملی و همچنین قاچاق بوده است.

از زمانی که مینسک به جنگجویان گروه مزدور روسی واگنر پناه داده است، همسایگان غربی بلاروس تدابیر دفاعی و امنیتی در مرزهای خود با این کشور را افزایش داده‌اند.

لهستان نیز دسترسی به خاک خود از بلاروس را به شدت محدود کرده است و روز سه‌شنبه، لتونی هم دستور استقرار نیروهای کمکی در مرزهای خود با بلاروس را صادر کرد.

کریسیانیس کارین، نخست‌وزیر لتونی، گفت که «بلاروس باید بداند که لتونی برای تامین امنیت مرزهایش به نفع مردم خود و بقیه اروپا جدی است.»

او تاکید کرد که «ما به سادگی حضور خود را افزایش می‌دهیم و سیگنال روشنی را هم به جامعه خود و هم به مقامات بلاروس ارسال می‌کنیم که این شوخی نیست.»

برای کسانی که تاریخ تحولات لهستان را دنبال می‌کنند، تاریخ برگزاری رژه روز سه‌شنبه یعنی 15 اوت، به لحاظ ارتباط آن با اتحاد جماهیر شوروی، حاوی پیامی روشن به روسیه است.

در چنین روزی در سال 1920، سربازان و داوطلبان لهستانی پیشروی ارتش سرخ به سمت ورشو را متوقف کردند و روند جنگ لهستان و شوروی را تغییر دادند.

پیروزی لهستان در آن روز، که به عنوان «معجزه روی ویستولا» در تاریخ ثبت شد، پیشروی شوروی به سمت غرب را متوقف کرد.

به گفته کارشناسان، رژه روز سه‌شنبه، بزرگترین رژه نظامی در لهستان از سال 1989 است که صاحب‌نظران هدف از برگزاری آن را «انتخاباتی» و نیز «بازدارندگی» عنوان می‌کنند.

به گزارش «دویچه وله»، ماریوش بلاشژاک، وزیر دفاع لهستان، خطاب به سربازان و جمعیت حاضر در مراسم رژه گفت که «روزی عالی برای نمایش قدرت ما بود، تا نشان دهیم که نیروهای مسلح قدرتمندی ساخته‌ایم که به طور موثر از مرزهای ما بدون تردید دفاع خواهند کرد.»

او که سال‌ها قبل به صراحت اعلام کرده بود که می‌خواهد لهستان بزرگترین ارتش اروپا را داشته باشد، اخیراً گفت که لهستان اکنون بیش از 175 هزار سرباز آماده رزم دارد.

کارشناسان تخمین می‌زنند که از این تعداد، تنها 125 هزار سرباز حرفه‌ای هستند و بقیه از اعضای نیروی دفاع سرزمینی لهستان و دیگر تشکل‌های داوطلب تشکیل شده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید