اوکراین از حرکت اولین کشتی از خط کشتیرانی جدید در دریای سیاه خبر داد

این کشتی باربری جدید از اوکراین به مقصد استانبول حرکت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اوکراین، چهارشنبه 25 مرداد از حرکت اولین کشتی باربری از بندری در دریای سیاه از طریق یک خط کشتیرانی جدید خبر داد.

کی‌یف ابراز امیدواری کرد این خط کشتی‌رانی جدید بتواند یک راه حل جایگزین برای صدور مواد غذایی به خارج پس از تعلیق توافق صادرات غلات با روسیه باشد.

شرکت اپراتور کشتی «برنهارد شولت» امروز چهارشنبه خبر داد که کشتی «جوزف شولت» بندر اودسا در اوکراین را به مقصد استانبول ترکیه ترک کرده است.

شرکت کشتی «جوزف شولت» در بیانیه‌ای اعلام کرد، این کشتی که مالکیت مشترک آن با یک بانک چینی است، از مسیری که اجازه عبور ایمن برای کشتی‌های عازم جنوب داده شده است، استفاده می‌کند و از آب‌های سرزمینی اوکراین، رومانی و ترکیه عبور خواهد کرد.

هفته گذشته اوکراین از افتتاح یک کریدور «بشردوستانه» در دریای سیاه خبر داد تا به کشتی‌های باری که از زمان آغاز تهاجم گسترده روسیه در 24 فوریه 2022 در بنادر آن کشور متوقف شده اند، اجازه عبور داده شود.

توافق غلات

کاخ کرملین ماه گذشته اعلام کرد، توافق غلات با اوکراین برای تسهیل صادرات از طریق بنادر دریای سیاه را به حالت تعلیق درآورده است. دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ کرملین گفت که روسیه زمانی به توافقنامه بازمی‌گردد که پایبندی به بخش دوم توافق اجرا شود. این قسمت غرب را ملزم می‌کند تا محدودیت‌ها بر صادرات کشاورزی و کود را رفع کند.

توافق کریدور غلات به منظور کاهش تاثیر جنگ روسیه و اوکراین بر قیمت جهانی مواد غذایی و به خصوص تامین غلات مورد نیاز تعدادی از کشورهای واردکننده با ابتکار ترکیه و با همکاری سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین یک سال پیش در تاریخ 22 ژوئیه 2022 امضا شد.

این توافق ابتدا برای اجرا در مدت 6 ماه امضا شد و در سه دوره متوالی دو ماهه تمدید شد که مهلت تمدید دو ماهه سوم این توافق امروز به پایان می‌رسد.

دولت ترکیه طی دو ماه گذشته برای تمدید مجدد این توافق تلاش کرد ولی به علت نارضایتی روسیه از اجرای مفاد مورد نظر مسکو، تمدید آن در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت و دولت روسیه تمایلی برای تمدید آن نشان نداد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید