چهارمین پرونده اتهامات علیه ترامپ در ایالت جورجیا کلید خورد

دادستان منطقه آتلانتا اتهامات علیه ترامپ و شماری از همکارانش را در یک پرونده واحد بر اساس قانون تاثیر باج‌خواهی و سازمان های فاسد موسوم به قانون ریکو یکجا مطرح خواهد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هیئت منصفه‌ای در شهر آتلانتا واقع در ایالت جورجیا، فهرستی از 10 مورد اتهام مربوط به تلاش‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا و برخی از متحدان کلیدی او برای لغو نتایج انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا را تایید کرد.

تصاویر تلویزیونی در دادگاه آتلانتا، شامگاه دوشنبه 23 مرداد، بسته‌هایی از اسناد ارائه‌شده به قاضی را نشان داد، اما نام متهمان یا اتهامات علیه آنها بلافاصله فاش نشد.

بدین ترتیب زمینه برای صدور کیفرخواست علیه شمار زیادی از متهمان فراهم می‌شود.

این چهارمین پرونده ای است که علیه ترامپ 77 ساله در سال جاری مطرح می‌شود. کیفرخواست جدید می‌تواند به اولین محاکمه تلویزیونی یک رئیس جمهوری پیشین در تاریخ آمریکا در ارتباط با اتهاماتی که معمولاً برای سرنگونی عوامل مافیا استفاده می‌شود، بیانجامد.

ترامپ در پستی در صفحه خود در وب‌سایت «سوشال تروث» با «احمقانه» خواندن این اتهامات، یک مقام انتخابات محلی که از او نام برد را به دلیل شهادت‌ندادن برابر هیئت منصفه، «بی‌عرضه» توصیف کرد.

آنتونی کریس، تحلیلگر سیاسی دانشگاه ایالتی جورجیا در شبکه‌های اجتماعی گفت: «احتمالاً چندین متهم وجود خواهند داشت که اقدامات غیرقانونی شامل هک، اظهارات نادرست، آزار و اذیت با هدف تغییر در نتایج انتخابات در جورجیا را انجام داده اند.»

به پیش‌بینی تحلیلگران، فانی ویلیس، دادستان منطقه آتلانتا، اتهامات علیه ترامپ و تعدادی از همکارانش را در یک پرونده واحد بر اساس قانون تاثیر باج‌خواهی و سازمان های فاسد (موسوم به قانون ریکو) در ایالت جورجیا، یکجا مطرح خواهد کرد.

پرونده مطرح شده در ایالت جورجیا که جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا در آنجا با کمتر از 12000 رای در سال 2020 برنده شد، جدی‌ترین تهدید برای ترامپ است که می‌کوشد، نامزدی جمهوری‌خواهان را برای انتخابات سال 2024 به دست آورد.

حتی در صورت انتخاب مجدد ترامپ به ریاست جمهوری آمریکا، او از اختیاراتی که روسای جمهوری در سیستم فدرال برای صدور عفو یا وادار کردن شاکیان به بستن پرونده‌ها در ایالت جورجیا دارند، برخوردار نخواهد شد.

تماس تلفنی

از جمله موارد اتهامی محتمل، تماس تلفنی ترامپ با مقامات جورجیا و درخواست از آنها برای «ایجاد» آرای تقلبی بود که می‌توانست شکست او از بایدن در ایالت جنوبی را تبدیل به پیروزی کند.

تحلیلگران همچنین پیش‌بینی کردند که اتهامات شامل ارسال شهادت دروغ درباره پیروزی ادعایی ترامپ در جورجیا به کنگره آمریکا و همچنین شهادت دروغ دستیاران ترامپ در مورد تقلب در انتخابات است.

شفافیت دادگاه

به نظر می‌رسد پرونده اتهامی در جورجیا، نسخه کوچکتری از پرونده وزارت دادگستری علیه ترامپ در مورد دخالت در انتخابات در چندین ایالت است.

به گزارش «سی‌ان‌ان»، دادستان منطقه آتلانتا ممکن است اتهاماتی را علیه بیش از 10 نفر از جمله مارک میدوز، رئیس دفتر سابق کاخ سفید و دستیاران دیگر ترامپ مطرح کند.

سیستم دادگاه‌های جورجیا، شفاف‌تر از سیستم فدرال است، به این معنی که هیچ چیزی مانع از پخش تلویزیونی محاکمه از اولین جلسه دادرسی مقدماتی تا انتهای روند مذکور نمی‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید